Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Artykuły > AUDYT KRAJOBRAZOWY - seminarium eksperckie

AUDYT KRAJOBRAZOWY - seminarium eksperckie

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Towarzystwo Urbanistów Polskich objęło patronatem seminarium eksperckie: Audyt krajobrazowy. Funkcja, konstrukcja prawna, metodyka prac" organizowane przez Instytut Metropolitalny oraz Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, które odbędzie się 15 kwietnia 2016 r. (piątek) w godzinach 09:00-14:45 w Gdańskim Domu Organizacji Pozarządowych (Letniej Rezydencji Uphagena) przy al. Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku. 
11 września 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, zwana potocznie: „ustawą krajobrazową". W związku z tym faktem Instytut Metropolitalny (wraz z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku) w październiku 2015 roku zorganizował seminarium eksperckie pt. „Ochrona krajobrazu miejskiego. Jak wykorzystać potencjał ustawy?". Na kanwie tamtego wydarzenia zrodził się pomysł kreowania specjalistycznej dyskusji dotyczącej jednego z nowych instrumentów ochrony krajobrazu - audytu krajobrazowego.


Audyt krajobrazowy to dokument, który musi być obligatoryjnie sporządzony przez samorząd województwa. Jego celem jest identyfikacja krajobrazów (w tym także krajobrazów priorytetowych) występujących na całym obszarze województwa, określenie ich cech charakterystycznych oraz ocena ich wartości, a także wyznaczenie granic i lokalizacji m.in. parków kulturowych, parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych czy obszarów chronionego krajobrazu. Co ważne, omawiany dokument może zawierać rekomendacje i wnioski dotyczące kształtowania i ochrony krajobrazów priorytetowych oraz krajobrazów w obrębie wymienionych form ochrony przyrody. Ustalenia audytu krajobrazowego będą także miały wpływ na opracowywane przez gminy: studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym, że Rada Ministrów jest na etapie projektowym rozporządzenia, które ma określić klasyfikację krajobrazów oraz szczegółowy zakres i metodologię sporządzania audytu krajobrazowego, jest to dobry moment na dyskusję w gronie ekspertów.

Seminarium organizowane przez Instytut Metropolitalny i Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego może zainteresować nie tylko samorządy województw, ale także instytucje zajmujące się ochroną środowiska i ochroną krajobrazów kulturowych, samorządy powiatowe i gminne, planistów czy prawników. W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

Folder konferencyjny

Liczba miejsc jest limitowana (ok. 50 uczestników). Z tego względu niezbędne jest uprzednie zgłoszenie udziału. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mejlowy:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Wstęp jest wolny od opłat.

Aktualnosci dotyczące wydarzenia będą pojawiać się tutaj

Informacji na temat wydarzenie udzielają:

Damian Zelewski – Instytut Metropolitalny
E:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
T: +48 514 372 055
oraz
Izabela Siłkowska - Instytut Metropolitalny/Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego
E:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie