Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
News > Aktualności > Warsztaty planistyczne – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’

Warsztaty planistyczne – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’

E-mail Print PDF
There are no translations available.

 

Towarzystwo Urbanistów Polskich objęło patronat nad warsztatami planistycznymi dla studentów i seniorów, zorganizowanymi przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wraz z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej i zaplanowanymi na 8 – 10 kwietnia 2016 r.

 

Celem warsztatów jest identyfikacja barier architektonicznych i zaproponowanie rozwiązań dla przestrzeni przyjaznej starzeniu się. Hasło warsztatów brzmi: „razem możemy więcej”. Podkreśla ono pozostałe cele tej inicjatywy: uwrażliwienia młodych na potrzeby starszych i integrację międzypokoleniową. Studenci uzyskają unikalną szansę poznania sposobu postrzegania przestrzeni przez osoby starsze.

Populacja Polski gwałtownie się starzeje. Ludność w wieku 65+ stanowi obecnie 15% ogółu, ale w roku 2050 udział ten przekroczy 30%. Seniorzy będą stanowili wtedy aż 1/3 społeczeństwa (11 milionów). Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na opiekę oraz ograniczyć wydatki służby zdrowia i opieki społecznej należy szukać rozwiązań, które pozwolą nam żyć dłużej w zdrowiu, aktywnie i niezależnie.

W krajach zachodnich promowane są miejscowości przyjazne starzeniu się, gdzie przestrzeń publiczna, transport, mieszkalnictwo oraz lokalne usługi są tworzone z myślą o potrzebach wszystkich pokoleń, sprzyjając wzmacnianiu solidarności i współpracy międzypokoleniowej. Idea naszych warsztatów powstała bazując na tych doświadczeniach.

W ramach wydarzenia, Seniorzy:

- w piątek 8 kwietnia podczas spaceru badawczego wskażą  Studentom problemy jakie napotykają na analizowanym terenie (okolice metra Racławicka);

- w sobotę 9 kwietnia (godz. 9.00-13.00) będą dyskutować ze Studentami na temat barier architektonicznych i tego jak najlepiej dostosować tę przestrzeń do potrzeb osób starszych. Na podstawie tych wskazówek studenci wykonają projekty.

Dzięki Państwa uczestnictwu Studenci będą mieli unikalną szansę poznania Waszych potrzeb i poznania Waszej percepcji przestrzeni. Tym samym przyczynicie się Państwo do ich lepszego przygotowania do wykonywania zawodu urbanisty w przyszłości.

 

więcej informacji

 

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie