Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
News > Aktualności > Wycieczka programowa do Kowna.

Wycieczka programowa do Kowna.

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W dniach 27-28 sierpnia 2022 r. grupa członków Towarzystwa Urbanistów Polskich, Oddziału w Białymstoku, wzięła udział w wycieczce programowej do Kowna. Kolumna czterech samochodów w sobotnie południe dotarła do centrum miasta. Zgodnie z przyjętym programem, zwiedzanie rozpoczęto od odwiedzenia budynku Banku Narodowego Litwy z eksponowaną tam w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Kaunas2022 instalacją autorstwa Yoko Ono, po drodze podziwiając kościół p.w. Św. Gertrudy. Spacer przez śródmieście pozwolił zapoznać się z rozwiązaniami urbanistycznymi dość nasyconej tkanki miejskiej, a także dziełami architektury modernistycznej międzywojennej stolicy Litwy. Podążając głównym deptakiem miasta, grupa odwiedziła Katedrę, rynek staromiejski oraz kościół p.w. Wniebowzięcia NMP nad brzegiem Niemna – najstarszą murowaną świątynię z początku XVI w. Na drugim brzegu rzeki poznaliśmy uroki punktu widokowego z ekspozycją na śródmieście. Wieczorna wędrówka zakończyła się w parku przy pozostałościach średniowiecznego zamku oraz na cyplu u brzegu rzeki Wilii wpadającej do Niemna.

Następnego dnia grupa odwiedziła Muzeum Narodowe im. Ciurlionisa, gdzie podziwiała m.in. buławę Króla Jana III Sobieskiego spod Wiednia. W dalszej kolejności odwiedziliśmy dzielnicę Zielona Góra z modernistycznym kościołem Zmartwychwstania Pańskiego. Ostatni etap pobytu, to przejazd przez dzielnicę Szańce i dalej przez zaporę na Niemnie do barokowego klasztoru w Pożajściu. Wyjazd zakończył się podsumowaniem przy kawie przy autostradzie w stronę granicy polskiej.

Podczas wyjazdu aura zdecydowanie dopisała, a uczestnicy podkreślali duże wrażenie, jakie zrobiło miasto, jego nietuzinkowe położenie, urbanistyka oraz zabytki.

B. Czarnecki

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie