Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

KPP2012 - Ślemień - Rynek

Podmiot zgłaszający:
Pracownia Architektury "Januszówka"

Podmiot władający:
Urząd Gminy Ślemień
ul. Krakowska 148
34-323 Ślemień

Adres:
Rynek w Ślemieniu
34-323 Ślemień

Rynek w Ślemieniu, który powstał w miejscu placu w centrum miejscowości, został zrealizowany w ramach zadania „Rozwój infrastruktury turystycznej w Gminie Ślemień”. Płytę Rynku wykonano tak, aby możliwe było uzyskanie niezabudowanej przestrzeni, wykorzystywanej okazjonalnie na imprezy kulturalne czy rozrywkowe, jednocześnie na co dzień stanowiącej poziomą fontannę z niewielkimi „wodospadami” w kierunku naturalnego spadku terenu. W razie potrzeby fontanna jest opróżniania z wody, dzięki czemu powiększa się użytkowa powierzchnia rynku. Zieleń urządzona z jednogatunkowych nasadzeń wyraźnie wyodrębnia strefę pieszą, jednocześnie stanowiąc izolację Rynku od ciągów jezdnych. Rynek został wyposażony w elementy małej architektury (np. ławki „unoszące się” ponad taflą wody) oraz ciekawą iluminację, dzięki czemu mieszkańcy chętnie odpoczywają tam także w porze wieczornej. Fontanna przyciąga nie tylko miejscowych ale i turystów, nie spodziewających się tego typu atrakcji na terenie wiejskim. Ciekawa aranżacja przestrzeni spowodowała, ze plac dotychczas będący jedynie miejscem postoju autobusów, stanowi dzisiaj faktyczne centrum wsi Ślemień.

Uzasadnienie Rynek w Ślemieniu jest jedną z pierwszych w Europie powierzchni rekreacyjnyo- reprezentacyjnych, które zmieniają swoje parametry fizyczne w zależności od potrzeb użytkowników, co skłania autorów projektu do zaprezentowania pracy w ogólnopolskim konkursie.

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie