Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności
Oddział Wrocław

Spotkanie "Śląskie Atlantydy. Powojenna (od)budowa miast historycznych."

Email Drukuj PDF

W imieniu TUP - Oddział Wrocław oraz Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszamy na spotkanie z cyklu "Ochrona zabytków" pt.: Śląskie Atlantydy. Powojenna (od)budowa miast historycznych. Wykład poprowadzi Dariusz Wędzina. Spotkanie odbędzie się 26 marca 2015 r. o godzinie 16:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w sali 116.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy

 

Ogłoszenie o konkursie na najlepszą pracę dyplomową

Email Drukuj PDF

W związku z podjęciem przez Zarząd Towarzystwa Urbanistów Polskich – Oddział Wrocław Uchwały Nr 3/4/2014 z dnia 6 marca 2014 r. w sprawie organizacji konkursu na najlepszą pracę dyplomową ogłaszam konkurs otwarty, jednoetapowy na najlepszą pracę dyplomową, który prowadzony i rozstrzygnięty będzie w języku polskim.

Do konkursu mogą być zgłaszane prace dyplomowe licencjackie, inżynierskie i magisterskie, obronione w 2014 r. w dowolnej uczelni i na dowolnym kierunku studiów na obszarze województwa dolnośląskiego i opolskiego. Zgodnie z Regulaminem stanowiącym załącznik do w/w Uchwały ich tematyka musi wpisywać się w statutowe cele Towarzystwa Urbanistów Polskich. Prace te powinny więc wspierać działania na rzecz zagospodarowania przestrzennego kraju poprzez badanie zagadnień z zakresu: zasad zrównoważonego rozwoju oraz ładu przestrzennego, ochrony i tworzenia wartości kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych, problemów rozwoju i integracji wspólnot i społeczności lokalnych oraz zaspokajania ich potrzeb, rozwoju gospodarczego.

Prace dyplomowe mogą być zgłaszane przez uczelnie, na których były obronione, wyłącznie w formie elektronicznej na adres Sekretarza konkursu: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w nieprzekraczalnym terminie do 13 marca 2015 r. Na podany adres można także kierować wszelkie pytania dotyczące konkursu.

Szczegółowe informacje na temat konkursu a także wzory pisma przewodniego oraz załączników znajdują się w wyżej cytowanej Uchwale Zarządu TUP – Oddział Wrocław.

Regulamin konkursu

Sekretarz konkursu

dr inż. Krzysztof Śliwa

 

OGŁOSZENIE

Email Drukuj PDF

Towarzystwo Urbanistów Polskich - Oddział Wrocław wraz z Urzędem Miasta Wrocławia oraz wybranymi organizacjami pozarządowymi planuje przeprowadzić pilotażowe warsztaty wg metody Planning for Real na kilku wybranych osiedlach we Wrocławiu.Chcemy aby ta metoda partycypacji społecznej pomogła mieszkańcom osiedli przy tworzeniu ich projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2015.

Proszę członków oraz sympatyktów naszego oddziału, którzy chcieliby zaangażować się w ten projekt, o nadsyłanie zgłoszeń oraz ewentualnych pytań na poniższy adres:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej o metodzie Planning for Real możecie przeczytać tutaj:

http://www.planningforreal.org.uk

bądź na naszej stronie na fb.

 

Spotkanie członków TUP w Kresie

Email Drukuj PDF

Pomiędzy Wschodem i Zachodem, na pograniczu teatru, kina i rytmicznych uderzeń muzyki – powstał Kres.
To miejsce stworzone przez ludzi o zupełnie różnych umiejętnościach i zainteresowaniach: jajecznicę usmaży tu poeta, trunki zaserwuje muzyk, kawę zaś zrobi inżynier.
Na granicy kultur i profesji powstała nowa przestrzeń artystyczna.


Sedecznie zapraszamy na spotkanie członków i przyjaciół TUP do tego niezwykłego miejsca aby podsumować kończący się rok, złożyć życzenia i w miłej atmosferze porozmawiać. Łukasz Medeksza opowie o projekcie realizowanym przez TUP - "Analiza potencjałów kulturowych, społecznych, przestrzennych, krajobrazowych Lewina Kłodzkiego”

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia (najbliższy poniedziałek) o godzinie 17.00 przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 19 w lokalu Kres.

 

Patronat Honorowy nad projektem "Przestrzenie w sieci" Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej UO

Email Drukuj PDF

W ramach nawiązania współpracy z środowiskiem akademickim, informujemy iż Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział Wrocław objęło Honorowy Patronat nad projektem Studentów Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego, realizowanego pod hasłem "Przestrzenie w sieci – projekt systemu powiązań przestrzeni publicznych Opola".

Przestrzenie publiczne miasta rozumiane jako obszary ogólnodostępne, są sceną aktywności mieszkańców, źródłem wiedzy o dziejach miasta dla turystów oraz inspiracją artystów.

Place, ulice, bulwary nadrzeczne, skwery i parki miejskie, są elementami struktury, która tworzy miasto. Zaspokajają one jedną z podstawowych potrzeb człowieka – sprzyjają nawiązywaniu kontaktów społecznych, wpływając przy tym na jakość życia mieszkańców. Dlatego też ludzie są w nich największą atrakcją, a spotkania rzeczą naturalną.

Wiemy, że gdy przestrzenie te są zaprojektowane zgodnie z zasadami kompozycji urbanistycznej, przy wykorzystaniu materiałów o odpowiedniej jakości z dbałością o funkcjonalność i estetykę obiektów małej architektury, przebywanie w nich jest przyjemnym doznaniem. Ale czy przy tej wiedzy, ich układ w granicach administracyjnych miast jest zawsze czytelny? Czy możemy bez większych barier przemieszczać się pomiędzy nimi?

Pytania i wątpliwości zapoczątkowały prace nad kolejną inicjatywą Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego w obecnym roku akademickim.

Projekt „Przestrzenie w sieci” stanowi podstawę do zwrócenia uwagi na istotę systemowego podejścia do kształtowania przestrzeni publicznych. Opole, będące ośrodkiem życia akademickiego studentów Koła, posłuży jako studium przypadku do przeprowadzenia szeregu badań.

Analizy w ramach projektu realizowane będą przy współpracy zarówno lokalnej społeczności, jak i stowarzyszeń, organizacji oraz specjalistów, którzy na co dzień wpływają na kształt przestrzeni publicznych.

W imieniu Studentów, wszystkich chętnych użytkowników miejskiej przestrzeni zapraszamy do współpracy.


Aktualności związane z przebiegiem badań nad projektem oraz towarzyszące im wydarzenia dostępne są pod adresami:

http://kngp.uni.opole.pl/

https://www.facebook.com/events/1475216819428539/


 


Strona 6 z 11

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie