Opinia TUP w sprawie propozycji zmian systemowych dotyczących planu ogólnego oraz standardów
piątek, 15 stycznia 2021 13:12
Tomasz Majda

Sformułowana w odpowiedzi na pisma pani Anny Korneckiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii
Szanowna Pani Minister!
Odpowiadając na pisma Departamentu Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z 16 grudnia 2020 r (znak:DPR-II..0210.3.2020; DPR-II.0210.4.2020) pragnę serdecznie podziękować za propozycję włączenia Towarzystwa Urbanistów Polskich w prace nad reformą planowania przestrzennego i poinformować, że została ona przez nas przyjęta z pełnym zrozumieniem konieczności jej przeprowadzenia.
Towarzystwo od wielu lat wypowiada się na temat koniecznych zmian w planowaniu przestrzennym, podkreślając m.in., że powinny one wynikać z całościowej koncepcji systemu planistycznego, uwzględniającej kontekst zintegrowanego planowania rozwoju. Krytycznie odnosiliśmy się do prowadzanych dwa lata temu prac nad zmianami ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (upzp) i o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (uzppr), gdyż przebiegały one bez należytej koordynacji i synchronizacji.
Obecnie, mimo dokonanych niedawno zmian w obu ustawach, w dalszym ciągu brakuje całościowego ujęcia modelu planowania, zapowiadanego w dokumencie rządowym "System Zarządzania Rozwojem Polski" (SZRP). To powoduje, że w stosunku do przedłożonego do pre-konsultacji materiału pojawia się szereg wątpliwości, bez wyjaśnienia których próba jednoznacznych odpowiedzi na postawione nam w formie ankiety pytania byłaby obarczona ryzykiem nietrafności. Dlatego poniżej odnosimy się do ogólnych zagadnień i problemów, wynikających zarówno z opracowania "Plan ogólny - prekonsultacje", jak i postawionych w pismach przewodnich pytań.
Więcej…
|
Konkurs na opracowanie identyfikacji wizualnej 100-lecia TUP
wtorek, 12 stycznia 2021 22:53
Tomasz Majda
Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłasza konkurs na opracowanie IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ JUBILEUSZU 100-LECIA.
Konkurs ma formę otwartą i jest kierowany do wszystkich osób fizycznych, a w szczególności do studentów uczelni kształcących w kierunku projektowania, wzornictwa i grafiki.
Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszego logotypu Roku Jubileuszowego 2023, który zostanie wykorzystany jako symbol Jubileuszu umieszczany m.in.: na jego materiałach promocyjnych i informacyjnych.
Prace konkursowe należy przesyłać na adres e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
do dnia 31 maja 2021 roku. Wstępne informacje o Jubileuszu Towarzystwa Urbanistów Polskich zamieszczone będą na stronie internetowej www.tup.org.pl w zakładce JUBILEUSZ TUP.
REGULAMIN | Załącznik 1 | Załącznik 2 | Załącznik 3
Patronem i sponsorem konkursu jest firma: 
Wyniki konkursu TUP na najlepiej zagospodarowan przestrzeń publiczną w Polsce. Edycja 2020
czwartek, 31 grudnia 2020 14:38
Tomasz Majda

Jury konkursu, w którego skład którego wchodzili przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, pani Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, pan Bohdan Lisowski, w bieżącym roku nagrody przyznało w trzech kategoriach: Przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna oraz Grand Prix.
GRAND PRIX


|
Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce Geopark Kielce
Autorzy: Zagospodarowanie dawnego kamieniołomu Kadzielnia: Koncepcja zagospodarowania (kładka pieszo-rowerowa): JJ Studio Architektury Janusz Janik Projekt zagospodarowania: 2Gstudio mgr inż. arch. Wojciech Gwizdak
Zagospodarowanie dawnego kamieniołomu Wietrznia: - Koncepcja zagospodarowania: Pracownia Przestrzeni Publicznej ? Instytut Designu w Kielcach, arch. Michał Gdak - Projekt zagospodarowania: PC Architektura Paweł Czarnecki ? arch. Paweł Czarnecki - Koncepcja i projekt Geologicznego Ogrodu Doświadczeń wraz z modernizacją ekspozycji stałej w Centrum Geoedukacji: Fabryka Dekoracji Marcin Pietuch
Grand Prix Przyznano za realizację wieloaspektowego projektu przestrzennego, w ramach którego powstała infrastruktura terenowa służąca ochronie przyrody, edukacji i turystyce na terenach pogórniczych Wietrznia i Kadzielnia, zlokalizowanych w Kielcach. Tereny dawnej odkrywkowej eksploatacji surowców skalnych przekształcono w obszar turystyczno - edukacyjny w pełni wykorzystujący potencjał przyrodniczy z nową infrastrukturą rekreacyjną. Działania przestrzenne pozytywnie wpłynęły na kanalizację ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo oraz na podniesienie świadomości ekologicznej użytkowników. Kapituła Konkursu doceniła całokształt działań rewaloryzacyjnych wykonywanych cyklicznie w ramach projektu "Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce".
|
KATEGORIA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W ZIELENI


|
NAGRODA
Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu
Fundacja Edukacyjna Centrum Żydowskie w Oświęcimiu
Autorzy: NArchitekTURA - Bartosz Haduch; architekci Bartosz Haduch, Łukasz Marjański Współpraca: Magdalena Poprawska - Imaginga Studio Architektura krajobrazu: NArchitekTURA - Bartosz Haduch Konstrukcja: Maria Koczur Projekt instalacji elektrycznej: Robert Haponik
Nagrodę przyznano za realizację kieszonkowego Parku Pamięci, którego uniwersalna symbolika odzwierciedla różne kultury i wyznania. Park zlokalizowany jest w centrum Oświęcimia a jego otwarta forma pozwala na różne sposoby użytkowania, upamiętnienia historii oraz interpretacji przestrzeni. Jury Konkursowe doceniło idę "ścieżki życia" o unikatowym rozwiązaniu materiałowym oraz podkreśliło wymiar symboliczny parku bez wyraźnego "początku i końca". Powstało miejsce, które jest obecnie miejscem wypoczynku i spokojnej rekreacji wśród zieleni, ale równocześnie przestrzenią refleksji o wielokulturowym dziedzictwie miasta nieopodal Auschwitz.
|


|
WYRÓŻNIENIE
Bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu
Gmina Lubliniec
Autorzy: Gramar Sp. z o.o.
Wyróżnienie przyznano za kolejne etapy realizacji koncepcji urbanistycznej "Rzeka Lublinica jako oś Rekreacji rodzinnej", która w założeniu zakłada zagospodarowanie niezabudowanych terenów nadrzecznych zlokalizowanych w bliskiej odległości od centrum miasta. Stworzono parkową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, pełniącą rolę zdrowotną i ochronną, którą wzbogacono o budynek multimedialnej biblioteki, oferującej funkcje kulturowe i edukacyjne. Kapituła Konkursu doceniła urbanistyczną czytelność założenia parkowego, kompozycyjny podział na strefy aktywności oraz strefy ciszy i odpoczynku, a także dużą dbałość o rozwiązania materiałowe małej architektury wzbogacające zieloną przestrzeń publiczną.
|
KATEGORIA ZREWITALIZOWANA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W ZIELENI


|
I NAGRODA
Rewitalizacja terenów zieleni w Świdnicy
Gmina Miasto Świdnica
Autorzy: Park im. Gen. Władysława Sikorskiego: Zieleń - Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA Dominika Krop - Andrzejczuk Infrastruktura - Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji PROGRESS mgr inż. Mariusz Szyrner Park Centralny: Archiprojekt Włodzimierz Banaś Skwer na pl. 1000-lecia Państwa Polskiego: Pracownia Projektów SZTUKA OGRODÓW L'ART DES JARDINS
Nagrodę przyznano za kompleksową rewaloryzację trzech przestrzeni parkowych, wykonaną zgodnie z tradycją i historią miasta. W wyniku rewaloryzacji utworzono miejsca integrujące społeczność lokalną, przeznaczone dla odpoczynku, rekreacji oraz rozrywki. Wieloaspektowa odnowa parku im. Władysława Sikorskiego, Parku Centralnego oraz skweru na placu 1000-lecia PP wpisały się w kompleksowy program "Rewitalizacji terenów zielonych w Świdnicy", którego celem jest przywracanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych przestrzeni parkowych oraz kreowanie nowej atrakcyjności miasta.
|


|
II NAGRODA
Rewitalizacja Parku Podzamcze w Łęcznej
Gmina Łęczna
Autorzy: Architektura krajobrazu: arch. kraj. Beata Kańska - Kanska Biuro Projektowe Beata Kańska arch. kraj. Milena Gawąd - Argo Atelier Milena Gawąd Architektura: Piotr Hardecki - Piotr Hardecki Architekt
II Nagrodę przyznano za rewitalizację dawnego założenia dworsko parkowego, zwanego Parkiem Podzamcze, w szczególności za odtworzenie kwaterowego ogrodu włoskiego oraz dziewiętnastowiecznego parku romantycznego. Kapituła Konkursu doceniła staranną odbudowę historycznych układów kompozycyjnych z jednoczesnym przystosowaniem do współczesnych potrzeb użytkowników, dobór gatunkowy roślin oraz różnorodność funkcjonalną wprowadzoną na terenie parkowym. Dawne Podzamcze przekształcono w salon miasta o starannym zagospodarowaniu, interesującym układzie przestrzennym, wysokim stopniu bezpieczeństwa oraz dużej aktywności społecznej.
|


|
WYRÓŻNIENIE
Park Miejski w Starogardzie Gdańskim
Miasto Starogard Gdański
Autor: ECOZET Kaliska Kościerskie
Wyróżnienie przyznano za modernizację Parku Miejskiego, w którym wyeksponowano elementy historycznego układu przestrzennego oraz wprowadzono nową ofertę programową. Przestrzeń wzbogacono o miejsca rekreacji indywidualnej, elementy edukacyjne dla różnych grup wiekowych, liczne nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów oraz nowe elementy małej architektury. Rewitalizacja uczytelniła publiczną rolę rzeki Wierzycy oraz zbudowała lepszą jakość użytkową i estetyczną parkowej przestrzeni w centrum miasta. Kapituła Konkursu TUP doceniła działania związane z uporządkowaniem kompozycyjnym przestrzeni oraz aktywizację społeczną, kulturową i edukacyjną. Odnowa parku była częścią projektu "Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru".
|
KATEGORIA ZREWITALIZOWANA MIEJSKA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA


|
NAGRODA
"Pociąg do kultury" - zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie
Miasto i Gmina Pleszew
Autorzy: Biblioteka Publiczna: Architektura: mgr inż. arch. Łukasz Trafas; Konstrukcja: mgr inż. Mariusz Kończal; Instalacje sanitarne: mgr inż. Jacek Sikora; Instalacje elektryczne: mgr inż. Leszek Trzybiński Dom Kultury (w budynku byłej parowozowni): Architektura: mgr inż. arch. Łukasz Trafas; Konstrukcja: mgr inż. Mariusz Kończal; Instalacje sanitarne: mgr inż. Joanna Łamek; Instalacje elektryczne: mgr inż. Leszek Trzybiński Przebudowa ulicy Kolejowej Branża drogowa: mgr inż. arch. Piotr Kołaski oraz mgr inż. Lech Marciniak; Branża elektryczna: inż. Roman Kubiak; Architektura krajobrazu: inż. arch. kraj. Magdalena Sobczak, dr inż. arch. Jadwiga Pieńczewska, mgr inż. arch. Jakub Kubiak Zagospodarowanie terenu przylegającego do dworca PKP Branża drogowa: mgr inż. arch. Piotr Kołaski oraz mgr inż. Lech Marciniak; Branża elektryczna: inż. Roman Kubiak; Branża sanitarna: inż. Leszek Łochyński; Architektura krajobrazu: inż. arch. kraj. Magdalena Sobczak, dr inż. arch. Jadwiga Pieńczewska, mgr inż. arch. Jakub Kubiak
Nagrodę przyznano za kompleksową rewitalizację byłych obszarów i obiektów kolejowych przekształconych w centrum życia społecznego. Na terenie dawnej stacji PKP utworzono Bibliotekę Publiczną i nową siedzibę Miejskiego Domu Kultury, przebudowano otaczającą przestrzeń na terenie dawnego dworca kolejowego i wyeksponowano cenne elementy infrastruktury szynowej. Miejsce stało się pomnikiem historii regionu i magnesem dla miłośników kolei wąskotorowej z całego kraju i Europy. Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości historycznych oraz jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji.
|


|
I WYRÓŻNIENIE
Rynek W Rudzie Śląskiej - Orzegowie
Miasto Ruda Śląska
Autor: Pracownia Projektowa Architekt Jacek Leśko
Wyróżnienie przyznano za kompleksową rewitalizację publicznego wnętrza urbanistycznego otoczonego przez zabudowę mieszkaniową, usługową i sakralną. W ramach działań rewitalizacyjnych poddano odnowie kwartał miejski w którym podkreślono historyczny podział na "Plac Górny" o funkcji rekreacyjnej, ułatwiającej naukę i refleksję oraz "Plac Dolny" przeznaczony do aktywności społecznych i działań kulturalno-rozrywkowych. Kapituła Konkursu doceniła trafne i estetyczne wykorzystanie przestrzeni do realizacji celów społecznych, nadanie miejscu funkcji centrotwórczych oraz wykształcenie przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej dla mieszkańców.
|


|
II WYRÓŻNIENIE
Woonerf na ulicy Abrahama w Gdyni
Miasto Gdynia
Autorzy: arch. Maciej Nagórski (NANU Pracownia Architektoniczna), dr arch. Monika Arczyńska (A2P2 architecture & planning), dr arch. Łukasz Pancewicz (A2P2 architecture & planning), arch. Bartos Zimny Projekty branżowe: Record Sp. z o.o. Koncepcja konkursowa: Maja Bazylko, Tomasz Jażdżewski
Wyróżnienie przyznano za wykreowanie miejsca o uspokojony ruchu z priorytetem dla pieszych i rowerów oraz za funkcjonalne i estetyczne przekształcenie wnętrza urbanistycznego ulicy w centrum miasta. Stworzono nową, atrakcyjną przestrzeń inspirowaną gdyńskim modernizmem. Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych wprowadzonych we wnętrzu ulicy i podnoszących bezpieczeństwo ruchu pieszych i rowerzystów oraz podkreśliła atrakcyjność użytkową dedykowaną mieszkańcom i turystom. Na szczególne podkreślenie zasługuje aktywne włączenie lokalnej społeczności w proces przekształceń i działań rewitalizacyjnych.
|
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy:
|
|
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|

|
Rewitalizacja Parku Podzamcze w Łęcznej
Życzenia Noworoczne
czwartek, 31 grudnia 2020 12:06
Tomasz Majda
Brzydka ustawa, to zła ustawa - NOWY FELIETON Bartka Kolipińskiego
środa, 30 grudnia 2020 20:00
Paulina Sikorska
Do napisania tego felietonu zainspirował mnie artykuł Andrzeja Zaleskiego "Dobre prawo, to piękne prawo" ("Nasze Czasopismo" nr 4-5/2020). Autor, odwołując się do książki noblisty Franka Wilczka "Piękne Pytania" stawia tezę, że tak jak świat jest piękny, gdyż "styl artystyczny natury cechuje obsesyjne stosowanie dwóch środków: symetrii, co przejawia się w upodobaniu do harmonii, równowagi i proporcji oraz oszczędności, która widoczna jest w dążeniu do uzyskiwania olbrzymiego bogactwa efektów z bardzo ograniczonych środków?"(to cytat z F. Wilczka) - tak i prawo powinno być piękne.
Więcej…
Lider Dostępności 2020
piątek, 04 grudnia 2020 19:50
Paulina Sikorska
KONKURS ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNY Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Konkurs "Lider Dostępności" promuje projektowanie uniwersalne i najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb wszystkich grup użytkowników.
W tym roku Kapituła Konkursu "Lider Dostępności 2020" przyznała Grand Prix, 7 nagród i 2 wyróżnienia. Podczas gali finałowej 4 grudnia 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nagrody w następujących kategoriach:
Grand Prix: Muzeum Narodowe w Krakowie
Architekt/urbanista: pracownia architektoniczna xystudio z Warszawy
Przestrzeń publiczna - wyróżnienie: Park Bulwary w Tomaszowie Mazowieckim
Duży obiekt użyteczności publicznej: Brama Poznania oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Obiekt usług lokalnych: Pływająca Baza Nurkowa na jeziorze Płocie oraz Dom dla Bezdomnych w Jankowicach
Obiekt biurowo-handlowy: Malta House w Poznaniu
Obiekt mieszkalny/hotelowy - wyróżnienie: Osiedle Mickiewicza w Warszawie
Obiekt zabytkowy: Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
Więcej…
Wyniki ogólnopolskiego konkursu TUP na dyplomy magisterskie obronione w 2019 r.
wtorek, 17 listopada 2020 13:19
Tomasz Majda

Jury Konkursu o Doroczne Nagrody TUP za prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2019 roku, w składzie: dr inż. arch. Tomasz Majda - przewodniczący (TUP o. Warszawa) dr inż. arch. Monika Gołąb-Korzeniowska (TUP o. Kraków) mgr inż. Dariusz Brzozowski (TUP o. Lublin) mgr inż. arch. Joanna Grocholewska (TUP o. Poznań) mgr inż. arch. Maria Oleszczuk (TUP o. Opole) mgr inż. Aleksandra Sieradzka-Stasiak (TUP o. Wrocław) dyr Krzysztof Ławicki (AMS) przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrodę przyznano pani Kindze BUTLEWSKIEJ za pracę pt. Redefinicja pojęcia "miejska jakość życia" w mieście postindustrialnym na przykładzie Łodzi, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Sławomira Gzella na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
1 Wyróżnienie przyznano pani Pauli RYDEL za pracę pt. Przestrzenie hybrydowe jako odpowiedź na kształtowanie współczesnych obszarów miejskich. Weryfikacja potencjału modelu na przykładzie nabrzeża wiślanego w Gdańsku, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Piotra Marczaka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
2 Wyróżnienie panu Krzysztofowi SKRZYPKOWI za pracę pt. Jednostka mieszkaniowa oparta na systemie kolei miejskiej na przykładzie osiedla położonego w południowej strefie podmiejskiej Krakowa, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Pawła Trębacza na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. oraz pani Justynie WÓJCIK za pracę pt. Koncepcja architektoniczna Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza w Bydgoszczy, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Moniki Trojanowskiej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
Wyróżnienie honorowe panu Michałowi SIECZCE za pracę pt. Prawno-administracyjne uwarunkowania w kształtowaniu architektury budynków wielorodzinnych w zabudowie obrzeżnej; Analiza kwartału przeznaczonego pod zabudowę obrzeżną w obszarze śródmiejskim poprzez audyt z realizacji postanowień planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego w latach 2006-2019 dla obszaru Zabłocie w Krakowie, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Marka Janika na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej
Ze względu na pandemię informacja o ceremonii wręczenia nagród zostanie ogłoszona w późniejszym terminie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Partnerem i sponsorem konkursu jest firma: 
|
|