Towarzystwo Urbanistów Polskich

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Lublinie
Oddział Lublin

Zebranie

Email Drukuj PDF

Z A P R O S Z E N I E

Zarząd Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Lublinie

zaprasza Koleżanki i Kolegów oraz Sympatyków Towarzystwa

na

ZEBRANIE CZŁONKÓW NASZEGO ODDZIAŁU

 

Program Zebrania obejmuje:

 1. Wprowadzenie.
 2. Wręczenie godności Członka Honorowego TUP kol. Z. Wośko.
 3. Polityka finansowa TUP.
 4. Konkurs Zarządu Oddziału w Lublinie TUP na prace dyplomowe.
 5. Miasto zrównoważone - możliwości implementacji idei na przykładzie Lublina - prezentacja, nagrodzonej przez Ministra Inwestycji i Rozwoju, pracy doktorskiej kol. Anny Sawickiej.
 6. Dyskusja.
 7. Wolne wnioski.

 

Zebranie odbędzie się dnia 21 lutego br. (czwartek), o godz. 14.30 w sali nr 1206 (XII piętro) Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14. Zakończenie zebrania planowane jest na godz. 17.00.

 

 

/-/ Dariusz Brzozowski

Prezes Oddziału w Lublinie TUP

 

Pożegnanie

Email Drukuj PDF

POŻEGNANIE

prof. dr. arch. Romualda Dylewskiego

"...ale uważaj, tam (na Architekturze w Krakowie) jest także kierunek URBANISTYKA, na to nie idź, to takie nie wiadomo co".

Romku (bo tak sobie życzyłeś, aby się do Ciebie zwracać), te pierwsze słowa o urbanistyce usłyszałeś od swojego nauczyciela inż. Kwiatkowskiego (po Politechnice Warszawskiej) podczas tajnych korepetycji gimnazjalnych, w czasie okupacji. Tę ?rekomendację? urbanistyki wypowiedział w toku roztaczania przed utalentowanym uczniem szerokich horyzontów późniejszych studiów techniczno-architektonicznych w Krakowie.

Po ukończeniu równolegle Liceum Budowlanego oraz Szkoły Malarstwa i Rysunku Pani Miłoszowej w Lublinie w 1945 roku, bez trudu dostałeś się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, już jako inwalida wojenny, z amputowaną prawą ręką. Tam poznajesz swoją przyszłą małżonkę Jadwigę, z którą dochodzicie do wspólnego wniosku, że dwóch malarzy w rodzinie to przesada. Dylemat rozstrzygacie poprzez losowanie. Dwie karteczki do beretu i niestety, jak powiedziałeś w wywiadzie Pani Izabeli Pastuszko, wygrała architektura. Przyjąłeś to za klęskę, ale konsekwentnie zrywasz z malarstwem, pomimo sukcesów i przenosisz się na Wydział Architektury przy AGH (obecnie Politechnika Krakowska). Jako ostatnią pracę przeddyplomową wykonujesz Projekt przekształcenia rodzinnego miasta Łęczna w ośrodek turystyki w strukturze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Byłeś jedynym studentem, który pracę dyplomową wybrał z urbanistyki, a był to Projekt parku kultury i wypoczynku dla Krakowa i Nowej Huty. Dyplom ?inż. architekta, mgr nauk technicznych? uzyskujesz w 1952 r. i jako wyróżniający się absolwent otrzymujesz od uczelni skierowanie na dalsze studia doktoranckie do Moskwy. Do realizacji tej oferty nie doszło, i dobrze! - podsumowałeś w wywiadzie.

Romku, pewnie mi nie odpowiesz, pewnie zareagujesz Twoim szerokim, zniewalającym uśmiechem, ale dla mnie zagadką i to bardzo zaskakującą pozostaje fakt, że w tym nie do zapomnienia dniu 7-go stycznia 2019 r., nic nie wiedząc o Twoim Odejściu z tego ziemskiego padołu, udostępniam na Facebooku właśnie w tym dniu wspomnieniową (z początku lat 70-tych) fotografię z tamtej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Centralną postacią na niej jesteś Ty, w otoczeniu kilkunastu koleżanek, a mój opis brzmi: "Błogosławiony między niewiastami" - i co Ty na to?

Na dwóch następnych fotografiach, pośród wspaniałego grona przyjaciół z tamtych pięknych lat, można bez trudu dostrzec Tych, którzy już wcześniej odeszli na zawsze do Pana; i tak: Panią Lodzię Grygiel, Terenię Wiącek, Izę Chyłę, Pana Bernarda Kowalczuka, Henryka Matwiejuka, Sławka Cichorzewskiego, Rysia Dąbrowskiego, Czesława Frąka, Tadeusza Stopniewicza, Jurka Lipińskiego i Tadeusza Chmielewskiego (seniora).

Romku, nie muszę Ci tego mówić, bo Ty widzisz i wiesz, że my tu dzisiaj zebrani na ostatnim odcinku Twojej niezwykłej ziemskiej wędrówki, Żegnamy Cię, ja szczególnie w imieniu Koleżanek, Kolegów, Przyjaciół i Sympatyków Towarzystwa Urbanistów Polskich, a Oni tam wysoko wyczekują, aby Cię Powitać. I znów Miejska Pracownia będzie miała swojego Szefa.

Romku, jestem dumny, że na swojej drodze życiowej dane mi było spotkać Ciebie, i wyrażam przekonanie, iż nie jestem w tym osamotniony, a znajduję się w licznym i doborowym Gronie. SPOCZYWAJ w  POKOJU.

Bardzo gorąco i serdecznie Dziękuję Dzieciom tj. Pani Magdzie i Panu Szymonowi za troskliwą opiekę nad Tatą, szczególnie w ostatnich latach.

 

Władysław Rawski

Wiceprezes Oddziału

TUP w Lublinie

 

Lublin, dnia 15 stycznia 2019 r.

 

Nekrolog

Email Drukuj PDF

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 7 stycznia br.

odszedł od nas na zawsze

niezwykle zasłużony, ceniony i lubiany

doc. dr inż. arch. Romuald Dylewski


ponad 60-letni Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i Prezes lubelskiego Oddziału TUP,
odznaczony najwyższymi odznakami i godnością Członka Honorowego TUP,
autor licznych planów i opracowań urbanistycznych w kraju i za granicą,
autor wielu prac naukowych i popularyzatorskich z dziedziny planowania miast i regionów,
wykładowca polskich i zagranicznych uczelni,
laureat licznych nagród i odznaczeń państwowych m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Zmarłego składają koleżanki i koledzy z lubelskiego Oddziału TUP.

Cześć Jego Pamięci!

Zarząd Oddziału w Lublinie TUP

Zarząd Główny TUP

 

Pożegnanie naszego ś.p. Kolegi odbędzie się 15 stycznia 2019 r. o godz. 12.00 w Kościele Św. Józefa przy ul. Filaretów 7 w Lublinie.

 

Zebranie Oddziału

Email Drukuj PDF

W imieniu Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich – Oddział w Lublinie serdecznie zapraszamy na spotkanie członków oraz sympatyków Towarzystwa.

Głównym celem spotkania jest dyskusja nad kierunkiem prac oraz rozwoju i działań naszego Oddziału w najbliższej kadencji. Przedstawione zostaną wyniki wyborów  Walnego Zebrania Oddziału TUP w Lublinie oraz XVII Walnego Zjazdu Towarzystwa Urbanistów Polskich, który odbył się w dniach 12-13 września 20125 r. w Łodzi. Kolega Władysław Rawski przedstawi swoje wspomnienia z wycieczki do Stanów Zjednoczonych w pokazie pt. "Stany Zjednoczone oczami urbanisty"

Zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin (sala 1206, XII piętro) przy ul. Wieniawskiej 14 w dniu 29.09.2015 r. o godz. 15:30. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności drogą mailową ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) lub telefonicznie (602 589 682 lub 602 122 597).

 

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny w Lublinie

Email Drukuj PDF

Gmina Miasto Lublin ogłosiła konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie projektu koncepcyjnego p.t. Projekt rewitalizacji obszaru Podzamcza w Lublinie. Konkurs dotyczy obszaru o powierzchni ok. 34,8 ha, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta Lublina. Ustalenia zwycięskich prac zostaną wykorzystane przy sporządzaniu planu miejscowego dla tego obszaru. Wszelkie informacje dotyczące konkursu zawarte są na stronie: http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=10955

Wnioski o dopuszczenie do konkursu należy składać do 15 września 2011 r. do godz. 13:00.

 


Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie