Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Warszawa Branch
Oddział Warszawa

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W dniach 6-7 grudnia 2011 roku w  Warszawie odbyły się warsztaty pt. Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce.

W spotkaniu w roli prelegenta udział wziął dr Tomasz Sławiński, Prezes Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Przedstawił on prezentację pt. "CASE STUDY: Perspektywy inwestycji komercyjnych w Metropolii Warszawskiej".

 

Read more...
 

Co może ochronić miejską zieleń? Pomoże tylko plan

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Wywiad z architektem i urbanistą Grzegorzem Buczkiem.

Tylko plany zagospodarowania skutecznie chronią przestrzenie publiczne, parki, skwery, rezerwy pod drogi czy cenne obiekty kultury współczesnej, jakim był np. Supersam. Został zburzony. Gdyby był plan, pewnie stałby nadal - mówi urbanista Grzegorz Buczek.

Dariusz Bartoszewicz: Piszemy od kilku dni o tym, co się dzieje na Ursynowie. W parku im. Jana Pawła II przy ul. Romera deweloper buduje biurowiec. Inny dostał z ratusza pozwolenie na nowe osiedle i 300 mieszkań na skwerze między starymi blokami w rejonie ul. Cybisa. Miejscowy plan zagospodarowania dla tego obszaru Ursynowa, który mógłby lepiej chronić zieleń, powstaje od ponad pięciu lat. Co robić?

Grzegorz Buczek, urbanista: Warto też dostrzec racje inwestora. Jest właścicielem terenu, chce z niego zrobić użytek. Albo uzyskać odszkodowanie, jeśli plan zabroni budowania na działce, której jest właścicielem.

więcej

 

Wreczono powołania członkom Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W warszawskim Ratuszu wręczono powołania nowym członkom Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Rada pełni rolę opiniująco- doradczą dla Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W jej skład wchodzą autorytety wytypowane przez uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie, architektury, urbanistyki, sztuk pięknych, konserwacji zabytków. Wśród nich jest Prezes Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich dr arch T. Sławiński.

Read more...
 

Brak wizji na Służewcu

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Opinia dr Janusza Radziejowskiego, Wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich  na temat zagospodarowania przestrzennego okolic ul. Domaniewskiej, Postępu i Konstruktorskiej.

Według eksperta nie ma żadnej koncepcji rozwoju i zagospodarowania tej części Warszawy. Biurowce zaczęły powstawać tu stosunkowo niedawno. Jednak nikt nie przewidział, że oprócz biur potrzeba będzie przygotować odpowiednią infrastrukturę – mówi Janusz Radziejowski. Najlepiej to widać na przykładzie dróg i niewystarczającej ilości miejsc parkingowych – dodaje. 
Jak przekonuje ekspert, wzdłuż ulic jest wystarczająco dużo miejsca, by na pasach zieleni wyznaczyć bezpłatne parkingi. Dzięki temu auta nie stałyby na ulicy czy chodnikach – mówi urbanista. Nawet jeśli inwestorzy mają obowiązek zostawić jakąś część powierzchni działki jako biologicznie czynną mogliby to zrobić w inny sposób, np. tworząc ogrody na dachach budynków – mówi urbanista.   
Kolejną rzeczą, która zaskoczyła dr Radziejowskiego, był brak wyjazdu z ul. Suwak w Marynarską. Przecież tutaj są światła i nie ma przeszkód, żeby kierowcy mieli łatwy dostęp do wyjazdu. Nie rozumiem dlaczego został zlikwidowany - mówi urbanista.
Miejmy nadzieję, że stołeczni planiści wezmą sobie te uwagi do serca i poprawią sytuację na Służewcu.

więcej

 

"Warszawa w Budowie"

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Komentarze do wybranych problemów urbanistycznych Warszawy prezentowanych podczas 3. Edycji Festiwalu „Warszawa w Budowie”.

Stadion Narodowy i jego otoczenie

Obietnice „osadzone” w Strategii rozwoju Warszawy[1], wielkie społeczne oczekiwania, a realizacja i jej wpływ na przekształcenie zaniedbanej stołecznej Pragi – wątpliwe. W konkursie z 2008 roku proponowano umiarkowane i realistyczne wizje zagospodarowania otoczenia Stadionu Narodowego. Wybrano jednak koncepcję bardzo ambitną i mało realną – m.in. dlatego, że w Polsce i w Warszawie brak doświadczeń z tzw. wielkimi projektami.

Read more...
 


Page 31 of 33

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie