Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Calendarium
Calendarium Print Email help
Previous month Previous day Next day Next month
See by year See by month See by week See Today Search Jump to month
Warsztaty planistyczne „Seniorzy i Studenci - razem możemy więcej” Download as iCal file
From Friday, 08 April 2016 -  16:30
To Sunday, 10 April 2016 - 15:00
Hits : 1031

Impreza objęta patronatem Zarządu Głównego TUP. Więcej informacji, w tym formularze rejestracyjne znajdziesz tutaj.

Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wraz z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej zaprasza na warsztaty planistyczne dla studentów i seniorów, które odbędą się w dniach 8 – 10 kwietnia 2016r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Celem warsztatów jest zaproponowanie rozwiązań dla przestrzeni przyjaznej starzeniu się, a hasło warsztatów brzmi: „razem możemy więcej”. Podkreśla ono pozostałe cele tej inicjatywy: uwrażliwienia młodych na potrzeby starszych i integrację międzypokoleniową.

Populacja Polski gwałtownie się starzeje. Ludność w wieku 65+ stanowi obecnie 15% ogółu, ale w roku 2050 udział ten przekroczy 30%. Seniorzy będą stanowili wtedy aż 1/3 społeczeństwa (11 milionów). Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na opiekę oraz ograniczyć wydatki służby zdrowia i opieki społecznej należy szukać rozwiązań, które pozwolą nam żyć dłużej w zdrowiu, aktywnie i niezależnie. W krajach zachodnich promowane są miejscowości przyjazne starzeniu się, gdzie przestrzeń publiczna, transport, mieszkalnictwo oraz lokalne usługi są tworzone z myślą o potrzebach wszystkich pokoleń, sprzyjając wzmacnianiu solidarności i współpracy międzypokoleniowej. Idea naszych warsztatów powstała bazując na tych doświadczeniach.

W ramach wydarzenia uczestnicy w grupach kilkuosobowych:

Przeprowadzą spacer badawczy na zadanym terenie (okolice metra Racławicka).

Wykonają projekt zagospodarowania terenu zgodnie z potrzebami wszystkich użytkowników przestrzeni i zasadami projektowania uniwersalnego. Projekt będzie wykonany w programie AutoCAD.

Uzyskają merytoryczną opinię i pomoc ze strony opiekunów.

Przedstawią swoje prace komisji eksperckiej, która w drodze konkursu wyłoni i nagrodzi najlepsze projekty.

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach osoby starsze, dla których udział jest bezpłatny.

W ramach wydarzenia, Seniorzy:

w piątek 8 kwietnia podczas spaceru badawczego wskażą Studentom problemy jakie napotykają na analizowanym terenie (okolice metra Racławicka)

w sobotę 9 kwietnia (godz. 9.00-13.00) będą dyskutować ze Studentami na temat barier architektonicznych i tego jak najlepiej dostosować tę przestrzeń do potrzeb osób starszych. Na podstawie tych wskazówek studenci wykonają projekty.

Dzięki Państwa uczestnictwu Studenci będą mieli unikalną szansę poznania Waszych potrzeb i poznania Waszej percepcji przestrzeni. Tym samym przyczynicie się Państwo do ich lepszego przygotowania do wykonywania zawodu urbanisty w przyszłości.

Location : Gmach Główny Politechniki Warszawskiej
Contact : https://www.igpim.pl/index.php/warsztaty-planistyczne-seniorzy-i-studenci-razem-mozemy-wiecej/

Back

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie