Impreza objęta patronatem Zarządu Głównego TUP. Więcej informacji, w tym formularze rejestracyjne znajdziesz tutaj.
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wraz z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej zaprasza na warsztaty planistyczne dla studentów i seniorów, które odbędą się w dniach 8 – 10 kwietnia 2016r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Celem warsztatów jest zaproponowanie rozwiązań dla przestrzeni przyjaznej starzeniu się, a hasło warsztatów brzmi: „razem możemy więcej”. Podkreśla ono pozostałe cele tej inicjatywy: uwrażliwienia młodych na potrzeby starszych i integrację międzypokoleniową.
Populacja Polski gwałtownie się starzeje. Ludność w wieku 65+ stanowi obecnie 15% ogółu, ale w roku 2050 udział ten przekroczy 30%. Seniorzy będą stanowili wtedy aż 1/3 społeczeństwa (11 milionów). Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na opiekę oraz ograniczyć wydatki służby zdrowia i opieki społecznej należy szukać rozwiązań, które pozwolą nam żyć dłużej w zdrowiu, aktywnie i niezależnie. W krajach zachodnich promowane są miejscowości przyjazne starzeniu się, gdzie przestrzeń publiczna, transport, mieszkalnictwo oraz lokalne usługi są tworzone z myślą o potrzebach wszystkich pokoleń, sprzyjając wzmacnianiu solidarności i współpracy międzypokoleniowej. Idea naszych warsztatów powstała bazując na tych doświadczeniach.
W ramach wydarzenia uczestnicy w grupach kilkuosobowych:
Przeprowadzą spacer badawczy na zadanym terenie (okolice metra Racławicka).
Wykonają projekt zagospodarowania terenu zgodnie z potrzebami wszystkich użytkowników przestrzeni i zasadami projektowania uniwersalnego. Projekt będzie wykonany w programie AutoCAD.
Uzyskają merytoryczną opinię i pomoc ze strony opiekunów.
Przedstawią swoje prace komisji eksperckiej, która w drodze konkursu wyłoni i nagrodzi najlepsze projekty.
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach osoby starsze, dla których udział jest bezpłatny.
W ramach wydarzenia, Seniorzy:
w piątek 8 kwietnia podczas spaceru badawczego wskażą Studentom problemy jakie napotykają na analizowanym terenie (okolice metra Racławicka)
w sobotę 9 kwietnia (godz. 9.00-13.00) będą dyskutować ze Studentami na temat barier architektonicznych i tego jak najlepiej dostosować tę przestrzeń do potrzeb osób starszych. Na podstawie tych wskazówek studenci wykonają projekty.
Dzięki Państwa uczestnictwu Studenci będą mieli unikalną szansę poznania Waszych potrzeb i poznania Waszej percepcji przestrzeni. Tym samym przyczynicie się Państwo do ich lepszego przygotowania do wykonywania zawodu urbanisty w przyszłości. |