Grzegorz A. Buczek
Polska Rada Architektury oraz Rada Towarzystwa Urbanistów Polskich zwracają się do Pani w sprawie Projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Centrum Warszawy.
Warszawa jest jedyną stolicą Europy dysponującą niezabudowanym terenem w samym centrum miasta. To niezwykła szansa na stworzenie unikalnej, atrakcyjnej dla wszystkich mieszkańców i turystów przestrzeni.
Proces planowania centrum trwa od wielu lat i doprowadził do sformułowania wielu prawidłowych decyzji, do jakich trzeba zaliczyć:
Jednak prezentacja projektu planu, koreferaty i dyskusja ujawniły szereg wątpliwości i braków opracowania.
Dla przykładu można wymienić takie problemy wymagające dopracowania:
- Sformułowanie atrakcyjnego programu i charakteru przestrzeni publicznej
- Korektę obrysu kwartałów w części południowej
- Potrzebę zachowania większej powierzchni zieleni w tej części
- Konieczność kompleksowego rozwiązania intensywnego węzła ruchu pieszego spełniającego wymogi powszechnej dostępności
Na rozwiązaniu tych właśnie problemów, bardziej niż na rozmieszczaniu wysokich budynków, powinien skupić uwagę zespół autorski projektu planu, po to aby mieszkańcy Warszawy doczekali się planu przestrzeni przyjaznej dla wszystkich, a nie tylko dla deweloperów.
Z tego względu Polska Rada Architektury oraz Rada Towarzystwa Urbanistów Polskich zwracają się do Pani Przewodniczącej z prośbą o takie ustalenie procesu uchwalania Projektu Planu przez Radę aby umożliwić konieczne korekty i uzupełnienia jego opracowania.
Najbardziej odpowiednią formą wspomożenia zespołu autorskiego oraz umożliwienia publicznej debaty (dotychczas marginalizowanej) byłaby organizacja warsztatów dla dopracowania części południowej obszaru planu.
Z wyrazami uszanowania,
W imieniu Polskiej Rady Architektury W imieniu Rady Urbanistów Polskich
arch. Krzysztof Chwalibóg dr Stanisław Wyganowski
< Prev | Next > |
---|