Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Konferencje > SEMINARIUM „EUROPEJSKIE SALONY WOLNE OD AUT – RUCH W DOBRYM KIERUNKU” - 17.09.2012 Wrocław

SEMINARIUM „EUROPEJSKIE SALONY WOLNE OD AUT – RUCH W DOBRYM KIERUNKU” - 17.09.2012 Wrocław

E-mail Print PDF
There are no translations available.

ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM 17.09.2012

„EUROPEJSKIE SALONY WOLNE OD AUT – RUCH W DOBRYM KIERUNKU”

Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MOBILNOŚCI*

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością zapraszamy na seminarium prezentujące dobre praktyki w uwalnianiu centrów europejskich miast od samochodów. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną przykłady sukcesów Sewilli oraz Bordeaux. Seminarium organizowane jest przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową oraz Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia z okazji rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności.

 

  • CZAS: poniedziałek, 17 września 2012r., od 10:00 do 14:00
  • MIEJSCE: Wrocław, ul. Oławska 2 (róg Rynku i Oławskiej), II piętro
  • Wstęp wolny

PLAN SEMINARIUM

10:00-10:05 Powitanie

10:05-10:20 Słowo wstępne

10:20-11:10 Pedro Malpica, Stowarzyszenie Acontramano http://www.acontramano.org

Czy Wrocław może powtórzyć sukces Sewilli? (prezentacja tłumaczona)
pytania i odpowiedzi

11:15-12:00 Olivier Schneider, Francuska Federacja Cyklistów http://www.fubicy.org

Bordeaux – miasto odzyskane
pytania i odpowiedzi

12:00-12:30 przerwa

12:30-13:00 dr Igor Gisterek, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia http://tumw.pl

Mobilność w centrum miasta
pytania i odpowiedzi

13:00-14:00 Dyskusja i zamknięcie

 

SEMINARIUM „EUROPEJSKIE SALONY WOLNE OD AUT – RUCH W DOBRYM KIERUNKU

Na seminarium zaprezentowane zostaną przykłady Sewilli oraz Bordeaux – dwóch miast, które osiągnęły sukces w przywracaniu tkance miejskiej ludzkiego wymiaru i kontekstu, między innymi dzięki usuwaniu samochodów z centrów miast i zdecydowanemu postawieniu na rowery.

Sewilla to jedna z najjaśniejszych gwiazd na mapie roweryzujących się europejskich miast. Startując nieomal od zera, w ciągu 3 lat udało się tam zbudować zarówno infrastrukturę, jak i znaczący udział rowerów w ruchu, osiągając bezprecedensowy skok do prawie 8% udziału rowerzystów w ruchu więcej:
http://www.zm.org.pl/?a=sewilla-119).

Z kolei władze Bordeaux w ciągu kilkunastu lat żmudnej pracy (przebudowa śródmieścia, reforma transportu publicznego, poprawa sieci rowerowej, połączone szeroko zakrojonymi  konsultacjami społecznymi) zupełnie odmieniły oblicze miasta i uczyniły je z powrotem miejscem dla ludzi więcej: 
http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,11370709,Dzienniki_francuskie__Bordeaux___jak_odzyskac_miasto.html)

A jak na tym tle wypada Wrocław i czego powinien uczyć się na przykładach z Francji i Hiszpanii? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas seminarium. Serdecznie zapraszamy!

* * *

(*) Europejski Tydzień Mobilności (http://www.mobilityweek.eu) to zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku i odbywająca się regularnie co roku we wrześniu kampania mająca na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej, czy car-poolingu. Od kilku lat kampania, wykracza daleko poza Europę (obecnie biorą w niej udział np. Chiny, Australia, czy Kanada). Uczestniczą w niej setki miast na całym świecie, pokazują, że choć jeden dzień w roku ulice mogą wyglądać inaczej. W ramach kampanii poszczególne miasta przygotowują szereg atrakcji: wystawy, konkursy z nagrodami, happeningi. Punktem kulminacyjnym jest obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego tradycyjnie wyłączony z ruchu zostaje ważny fragment infrastruktury drogowej danego miasta.

 

* * *

KONTAKT: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it lub tel.  609 97 66 76

Seminarium zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie