Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Projekty

Patronat Honorowy nad projektem "Przestrzenie w sieci" Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej UO

Email Drukuj PDF

W ramach nawiązania współpracy z środowiskiem akademickim, informujemy iż Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział Wrocław objęło Honorowy Patronat nad projektem Studentów Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego, realizowanego pod hasłem "Przestrzenie w sieci – projekt systemu powiązań przestrzeni publicznych Opola".

Przestrzenie publiczne miasta rozumiane jako obszary ogólnodostępne, są sceną aktywności mieszkańców, źródłem wiedzy o dziejach miasta dla turystów oraz inspiracją artystów.

Place, ulice, bulwary nadrzeczne, skwery i parki miejskie, są elementami struktury, która tworzy miasto. Zaspokajają one jedną z podstawowych potrzeb człowieka – sprzyjają nawiązywaniu kontaktów społecznych, wpływając przy tym na jakość życia mieszkańców. Dlatego też ludzie są w nich największą atrakcją, a spotkania rzeczą naturalną.

Wiemy, że gdy przestrzenie te są zaprojektowane zgodnie z zasadami kompozycji urbanistycznej, przy wykorzystaniu materiałów o odpowiedniej jakości z dbałością o funkcjonalność i estetykę obiektów małej architektury, przebywanie w nich jest przyjemnym doznaniem. Ale czy przy tej wiedzy, ich układ w granicach administracyjnych miast jest zawsze czytelny? Czy możemy bez większych barier przemieszczać się pomiędzy nimi?

Pytania i wątpliwości zapoczątkowały prace nad kolejną inicjatywą Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego w obecnym roku akademickim.

Projekt „Przestrzenie w sieci” stanowi podstawę do zwrócenia uwagi na istotę systemowego podejścia do kształtowania przestrzeni publicznych. Opole, będące ośrodkiem życia akademickiego studentów Koła, posłuży jako studium przypadku do przeprowadzenia szeregu badań.

Analizy w ramach projektu realizowane będą przy współpracy zarówno lokalnej społeczności, jak i stowarzyszeń, organizacji oraz specjalistów, którzy na co dzień wpływają na kształt przestrzeni publicznych.

W imieniu Studentów, wszystkich chętnych użytkowników miejskiej przestrzeni zapraszamy do współpracy.


Aktualności związane z przebiegiem badań nad projektem oraz towarzyszące im wydarzenia dostępne są pod adresami:

http://kngp.uni.opole.pl/

https://www.facebook.com/events/1475216819428539/


 


Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie