Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Białystok Branch
Oddział Białystok

projekt studencki Kurier Poranny

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Studenci zaprojektowali stanice nad Czarną Hańczą

Dodano: 25 lutego 2012, 16:15 Autor: Tomasz Mikulicz

 

Józef Grajewski (od lewej), Jerzy Tokajuk i Andrzej Chwalibóg prezentują zwycięską pracę. Studenci wymyślili budynek, który przywodzi na myśl rwący nurt rzeki. Świadczą o tym m.in. załamania dachu. (fot. Andrzej Zgiet)

Nawiązania do puszczańskiej przyrody i królujące na elewacjach drewno. Takie są pomysły studentów architektury na nowe stanice nad Czarną Hańczą. Gdyby powstały, otoczenie rzeki byłoby jeszcze większą niż obecnie atrakcją turystyczną województwa.

Nie widać wpływów kiczowato projektowanej tradycji, ani nowoczesnych, zimnych w swej technologiczności pudełek - tak o zwycięskiej pracy mówi Andrzej Chwalibóg, pod którego okiem powstawały projekty.
Studenci wydziału architektury Politechniki Białostockiej mieli za zadanie zaprojektować stanice nad Czarną Hańczą. Wygląd obecnych pozostawia wiele do życzenia. - A przecież tereny nad Czarną Hańczą są tak piękne, że powinny być wizytówką turystyczną regionu - mówi Józef Grajewski, lokalny patriota i człowiek, który już od 55 lat pływa po tej rzece kajakiem. To on skontaktował się z białostockim odziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich i zaraził jego członków ideą budowy nowych stanic. - We współpracy z wydziałem architektury udało się nam zorganizować konkurs na ich projekty. Wpłynęło siedem prac, z których wybraliśmy trzy najlepsze - opowiada Jerzy Tokajuk, szef białostockiego TUP.
Marta Chrzanowska, jedna z pięciu autorek zwycięskiej pracy mówi, że za inspirację posłużył im rwący nurt Czarnej Hańczy. - Dlatego ściany budynku mają wiele skosów, a dach załamań - podkreśla studentka.

Zaprojektowany przez jej zespół budynek ma dość tradycyjną bryłę. Nie można tego powiedzieć o projekcie, który zdobył drugą nagrodę. - Budynki przypominają kształtem dwie wyłaniające się z lasu wstęgi. Tutaj, podobnie jak w zwycięskiej pracy, widoczne są nawiązania do rzecznego nurtu. Pofalowana jest nawet podłoga - mówi Andrzej Chwalibóg.
Wszystkie zaprojektowane stanice mają też pełnić konkretne funkcje. Będą w nich m.in. pokoje gościnne, kuchnie, sauny i pomieszczenia na suszenie ubrań. Materiały, jakie według studentów, powinny być użyte do budowy to drewno i szkło, z przewagą tego pierwszego. Dzięki temu budynki doskonale wpisują się w leśne otoczenie i zapewniają ich przyszłym lokatorom łatwy kontakt z przyrodą. W projekcie, który zdobył trzecie miejsce, do puszczańskiej przyrody nawiązuje nawet forma poszczególnych obiektów. - Jeśli ustawi się je w odpowiedni sposób, to przypominają korony drzew - podkreśla Joanna Karwowska, jedna z pięciu autorów pracy.
Tutaj studenci zaprojektowali jeden przypominający trapez budynek, który może być wielokrotnie dublowany i ustawiany w różnych konfiguracjach. Na projekcie widzimy np. zespół obiektów tworzących zamknięty okrąg. - Chcemy zainteresować tymi projektami urząd marszałkowski. Myślę, że są one warte realizacji - twierdzi Andrzej Chwalibóg.
Niedługo w auli wydziału architektury PB ma być otwarta wystawa tych prac.

 

 

Zebranie wyjazdowe członków Oddziału TUP w Białymstoku

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Zarząd Oddziału TUP w Białymstoku informuje, że w dniu 20 maja bieżącego roku odbyło się w Zamku w Tykocinie spotkanie członków oddziału stowarzyszenia. W spotkaniu udział wzięli członkowie i zaproszeni sympatycy oddziału TUP.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem uczestników przez budowniczego i właściciela Zamku Pana Jacka Nazarko, który oprowadził po obiekcie i opowiedział jego historię – powstania i upadku oraz rekonstrukcji. Po zakończeniu zwiedzania, w trakcie dyskusji, kolega Bartosz Czarnecki przedstawił prezentację dotyczącą związków kształtowania przestrzeni z bezpieczeństwem jej użytkowników. Następnie kolega Piotr Firsowicz zaprezentował odnalezione materiały archiwalne dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego Białegostoku z okresu przed i powojennego, m.in. autorstwa Ignacego Felicjana Tłoczka. Serdecznie dziękuję Panu Jackowi Nazarko za gościnne przyjęcie, członkom Zarządu Oddziału, w szczególności kol. Helenie Ostasiewicz i kol. Andrzejowi Chwalibogowi za pomoc w zorganizowaniu spotkania, wszystkim uczestnikom za twórczy udział.

W imieniu własnym i Zarządu Oddziału TUP w Białymstoku
Jerzy Tokajuk
Prezes Zarządu Oddziału

 

Zmiany w prawie zagospodarowania przestrzennego

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Mija prawie osiem lat od rzeczywistego  wejścia w życie drastycznego posunięcia legislacyjnego, którego skutkiem była utrata ważności planów zagospodarowania przestrzennego, uchwalonych przed 1995 rokiem, a więc  dotyczącym wszystkich gmin i w praktyce prawie całości obszaru Rzeczpospolitej Polskiej. Zamiarem ustawodawcy, co zresztą zapowiadał już w 1994 roku, w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym,  było zerwanie z systemem planowania przestrzennego z poprzedniego ustroju, który za nic miał własność prywatną i szafował gruntami w zasadzie bez ograniczeń.

Read more...
 

Spotkanie poświęcone problematyce rozwoju prestrzennego 25 listopada 2009 r.

E-mail Print PDF
There are no translations available.


Zarząd Oddziału TUP w Białymstoku informuje, że w dniu 25 listopada bieżącego roku odbyło się spotkanie, zorganizowane we współpracy z Prezydentem Miasta Białegostoku i Dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, Prezydium Zarządu Głównego TUP w osobach Prezesa Zarządu Pana Tadeusza Markowskiego i Pana Sekretarza Generalnego Tomasza Majdy z Prezydentem Miasta Białegostoku Panem Tadeuszem Truskolaskim i Zastępcą Panem Adamem Polińskim z przedstawicielami uczelni białostockich, stowarzyszeń i organizacji zawodowych, administracji rządowej i samorządowej. więcej ...(211 kB)

 


Page 3 of 3

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie