Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Gdańsku
Oddział Gdańsk

NOWY EUROPEJSKI BAUHAUS DLA MIAST POSTINDUSTRIALNYCH-KONFERENCJA

Email Drukuj PDF

W imieniu Krajowej Izby Architektów RP oraz Śląskiej Okręgowej Izby Architektów mamy przyjemność zaprosić Państwa na Konferencję -NEB dla miast poprzemysłowych, która odbędzie się 22 kwietnia 2022 r. w Katowicach.

Konferencja będzie w całości tłumaczona na język angielski i dostępna online pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=J-WYLSNNQjU
Borys Czarakcziew
Wiceprezes KRIA ds. międzynarodowych, ACE Treasure
 

Otwarty IKM / Spotkania Filmowe z Miastem. Aalto - z miłości do architektury

Email Drukuj PDF

GdańskPlakat IV edycji Filmowych Spotkań z Miastem. i Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich zaprasza na IV edycję FILMOWYCH SPOTKAŃ Z MIASTEM, podczas której odbędzie się pokaz filmu pt. "Aalto- z miłości do architektury".

1 kwietnia godz. 17.00
Instytut Kultury Miejskiej.
Wstęp wolny.
Organizator: Towarzystwo Urbanistów Polskich. Oddział Gdańsk.
Do współpracy przy projekcie organizatorzy zaprosili Wrocławską Fundację Filmową.

Pokaz będzie poprzedzony krótkim seminarium o architekcie. Po filmie zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Film pt. "Aalto - z miłości do architektury" to dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu -Alvara Aalto. Opowieść przedstawia kulisy miłości Aalto i jego żony oraz muzy - architektki Aino. Podczas projekcji dowiemy się, jak wyglądała ich wspólna twórczość i jaki wpływ wywarła na całym świecie. Odwiedzimy kultowe budynki, w tym akademik MIT, prywatny dom kolekcjonera sztuki pod Paryżem, pawilon w Wenecji i wiele innych. Głosy ekspertów oraz unikalne materiały archiwalne wzbogacające narrację pozwolą zobaczyć nam wielowymiarowy portret artystów, których pasją była architektura harmonijnie łącząca człowieka z naturą.

 

DYPLOM ROKU 2021-NAGRODA TUP

Email Drukuj PDF
Szanowni Państwo
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zostały ogłoszone  wyniki dorocznego Konkursu Dyplom Roku 2021 oraz Nagrody Prezydentów Miast i stowarzyszeń zawodowych. Nasz Oddział przyznał nagrodę I-go stopnia oraz trzy wyróżnienia.
Poniżej przedstawiamy laureatów:

 

Nagroda I-go stopnia - praca nr KUiPR 02

Autor -mgr inż. arch. Julia Depczyk

Studium rewitalizacji Olszynki i Oruni w kontekście budowania tożsamości miejsca z wykorzystaniem odniesień wodnych

Promotor: dr inż. arch. Gabriela Rembarz

Praca została doceniona za niezwykle rzetelną ocenę przemian historycznych i krajobrazowych Żuław Wiślanych oraz ich bezpośrednich konsekwencji dla rozwoju przestrzennego Olszynki i Oruni na tle rozwoju przestrzennego Gdańska. W pracy podjęto próbę wpływu przekształceń przestrzennych na sytuację społeczną i gospodarczą dzielnic. Rozważania te posłużyły autorce do stworzenia kompleksowej koncepcji przekształceń uwzględniającej złożone uwarunkowania przyrodnicze i kulturowe Żuław Wiślanych.

Wyróżnienie I-go stopnia- praca nr KUiPR 05

Autor: mgr inż. arch. Weronika Wrześniak

Poradnik projektowania przestrzeni publicznych jako narzędzie podnoszenia jakości życia mieszkańców małych i średnich miast nadmorskich na przykładzie Ustki

Promotor: dr inż. arch. Małgorzata Kostrzewska

Praca została doceniona za aktualność podjętego tematu kształtowania przestrzeni publicznych z uwzględnieniem specyfiki miast nadmorskich.

W ramach pracy podjęto próbę zidentyfikowania największych wyzwań rozwojowych tego typu ośrodków, w tym w szczególności konsekwencji turystyki sezonowej oraz jej bezpośrednich skutków dla sytuacji społecznej i gospodarczej poszczególnych miast. Szczególną uwagę zwraca aplikacyjny charakter pracy związany z przyjętą formą opracowania opierającą się na przygotowaniu kompleksowego poradnika, który, po jego rozwinięciu i uzupełnieniu, może być skierowany zarówno do samorządów lokalnych, jak też środowiska zawodowego architektów i urbanistów.

Wyróżnienie II-go stopnia- praca nr KUiPR 12GP

Autor: mgr inż. Natalia Pietrzycka

Kształtowanie miasta zrównoważonego poprzez kreatywny placemaking

Promotor: dr inż. arch. Magdalena Rembeza

Praca została doceniona za przeprowadzenie szczegółowej analizy możliwości wykorzystania narzędzi kreowania miejsca dla wzmacniania procesów zrównoważonego rozwoju miast, w tym narzędziom kreatywnym oraz ich roli w procesach rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Przeprowadzona analiza studiów przypadku oraz szczegółowe analizy urbanistyczne przeprowadzone w ramach pracy posłużyły do sformułowania wizji rozwoju dzielnicy Oksywie w Gdyni w oparciu o jej potencjał kreatywny.

Wyróżnienie III-go stopnia- praca nr KAMiPN 02

Autor: mgr inż. arch. Beata Dłużniewska

Przekształcenia funkcjonalno-przestrzenne jako narzędzie pokonywania barier komunikacyjnych wewnątrz dzielnicy. Nowa przestrzeń publiczna placu Targowego w Gdyni Orłowie

Promotor ? dr inż. arch. Magdalena Podwojewska

Praca została doceniona za podjęcie rozważań wokół narzędzi projektowych służących ograniczeniu społecznych skutków dezintegracji i fragmentacji przestrzeni spowodowanej barierami komunikacyjnymi na przykładzie gdyńskiego Orłowa. Prócz rozważań dotyczących powiązań i relacji funkcjonalnych na tle całej dzielnicy, w ramach pracy sformułowano również propozycje przekształceń historycznego Placu Górnośląskiego w sposób zmierzający do poprawy jego powiązań komunikacyjnych.

Serdecznie gratulujemy!

 

New European Bauhaus in the Digital Age

Email Drukuj PDF

Szanowne koleżanki i koledzy,

 

Serdecznie zapraszamy na Gdańską debatę:

?New European Bauhaus in the Digital Age?

we wtorek 7 grudnia w godz. 14:00-16:00 CET przez zoom.

 

Debata odbywa się w języku angielskim.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Erasmus+ ?BuildDigiCraft: Nowe podejście do wysokiej jakości Baukultur w Europie: pomost między cyframi a rzemiosłem? ? projekt współpracy sieciowej między 8 krajami UE z regionu Morza Bałtyckiego. Więcej informacji i pełny program można znaleźć w załączonej ulotce lub na stronie: www.builddigicraft.eu

 

Prosimy o rejestrację przed wydarzeniem:

https://cloud.hcu-hamburg.de/nextcloud/apps/forms/omL5n7SSCKs3yHGg

 

Zaproszenie na zebranie ogólne oddziału.

Email Drukuj PDF

Serdecznie zapraszamy zebranie ogólne oddziału, które odbędzie się 21 października o godz. 17.00 w sali 415 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie rozpocznie się wręczeniem dyplomów za najlepsze prace dyplomowe na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w roku 2020/2021.Potem dobędzie się prezentacja "Praktyka współprojektowania" projektantów A2P2 prowadzonego przez kol. Monikę Arczyńską i kol. Łukasza Pancewicza.

Czy wspólnie z mieszkańcami można współprojektować przestrzeń miasta? Czy wspólnie z mieszkańcami można współprojektować przestrzeń miasta? Czy nieprofesjonaliści mają wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie ważnych decyzji projektowych? W trakcie spotkania projektanci A2P2 opowiedzą o tym, że jest to możliwe. Opowiemy metodach pracy z mieszkańcami, które pozwalają na zaangażowanie ich w proces projektowy na zasadach partnerskich. W trakcie spotkania przedstawiona zostanie metodyka warsztatów konsultacyjno-projektowych stosowana przez A2P2 przy projektach przestrzeni publicznych w Łodzi, Dąbrowie Górniczej i Krakowie. Porozmawiamy o roli działań przygotowawczych do projektu, roli dialogu oraz zadaniach projektanta jako wspomagającego proces współdecydowania. Prezentacja będzie oparta na wieloletnim doświadczeniu praktycznym zespołu.

A2P2. A2P2, założone w 2015 r. przez Monikę Arczyńską i Łukasza Pancewicza, jest gdańskim biurem zajmującym się projektowaniem urbanistycznym, partycypacyjnym oraz doradztwem technicznym. W Trójmieście biuro było zaangażowane w przygotowanie masterplanu dla Stoczni Gdańskiej we współpracy z biurem Henning Larssen, doradztwo projektowe dla działań w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego dla Urzędu Miasta Gdańska, odpowiadało m.in. za przeprowadzenie konkursu na siedzibę główną Okręgowej Izby Lekarskiej, projekt pierwszego, trójmiejskiego woonerfu ? ulicy Abrahama oraz koncepcji przebudowy ul. Starowiejskiej w Gdyni, opracowywało także koncepcję rozbudowy portu kontenerowego DCT. Obecnie A2P2 jest zaangażowane w proces konsultacyjny Parku Południowego na zlecenie Biura Architekta Miasta Gdańska. Biuro prowadzi działalność w całym kraju.

Po wykładzie zapraszamy do dyskusji. W trakcie spotkania będzie możliwość zdobycia kopii wrześniowego numeru miesięcznika Architektura & Biznes współredagowanego przez A2P2 a poświęconego działaniom przedprojektowym (kopia cyfrowa jest dostępna pod adresem: https://www.architekturaibiznes.pl/434,architekturaibiznes-09-2021.html).

 

 


Strona 1 z 10

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie