Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Oddział Katowice

Składki

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Członkowie Oddziału Katowickiego mogą wpłacać składki członkowskie osobiście w Biurze Oddziału lub przelewem na konto:

PKO BP II o/Katowice

62 1020 2313 0000 3202 0151 4496

Read more...
 

Członkostwo TUP

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Członkami Towarzystwa mogą być osoby fizyczne i osoby prawne.

Read more...
 

Opłatek w Katowicach

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Uroczyste i jednocześnie merytoryczne „spotkanie opłatkowe” Katowickiego Oddziału TUP odbyło się w poniedziałek, 22 grudnia 2014 roku. Zaczęło się od godziny 16:30, ale drzwi były otwarte do późnego wieczora. Był oczywiście opłatek i modne w tym sezonie jabłka. Uczestniczyło ponad 30 osób, także spoza Towarzystwa. Oprócz serdeczności, integracji i życzeń przewidziano też bogaty program merytoryczny:

16:30 - Koło Młodych przy Oddziale Katowickim TUP zaprezentowało swe tegoroczne działania dla wdrożenia metody planowania partycypacyjnego „Planning for Real”; właśnie zakończyliśmy inauguracyjną sesję treningową z udziałem twórcy metody, p. Margaret Wilkinson z Anglii, przygotowywane jest wdrożenie szerszego systemu szkoleń i certyfikacji – Koło Młodych zaprezentowało też nową „markę” dla tych działań – „Urban Workshop - Warsztat Urbanistyki”;

17:00 - goście Oddziału Robert Lach i Artur Jach przenieśli nas w świat zaawansowanych technologii: BIG DATA - prezentacja możliwości trójwymiarowych zobrazowań „LIDAR-owych” dla analiz przestrzennych; LIDAR to skaner laserowy wraz z kamerą cyfrową -przenoszony przez samolot, działa bardzo precyzyjnie i nie jest tak zależny od warunków pogodowych jak technologia map satelitarnych; chmura punktów idąca w miliardy stwarza poważne problemy technologiczne przy przeglądaniu i obróbce - pokazano jak to robić na zwykłym notebooku;

17:30 - kol. Leszek Litwin zaprezentował system pozwalający na użycie telefonów komórkowych (smartfonów) do konsultacji społecznych i badania preferencji przestrzennych mieszkańców; cyfrowa część społeczeństwa może już używać tej technologii, gdy jeszcze dołączą do niej „analogowi” to być może taka będzie przyszłość konsultowania planów przestrzennych?

18:00 - kol. prof. Zbigniew Kamiński, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przedstawił prace nad aktualizacją planu zagospodarowania przestrzennego województwa śląskiego; obecnie obowiązujący plan powstał przed dekadą, a nasz Gość był jego głównym autorem; teraz zgodnie z przepisami plan należy zaktualizować, więc…

Read more...
 

Kol. Marek Plura europosłem !

E-mail Print PDF
There are no translations available.

kol. Marek PluraKol. Marek Plura, członek Oddziału Katowickiego TUP, został eurodeputowanym. W wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 25 maja 2014 roku uzyskał on jeden z przysługujących Polsce mandatów "europosła". Serdecznie gratulujemy Koledze!

Uzyskał on trzecią lokatę na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 11, obejmującym obszar województwa śląskiego - zaraz za Jerzym Buzkiem (najlepszy rezultat wyborczy w kraju) i Janem Olbrychtem - byłym burmistrzem Cieszyna, marszałkiem województwa a ostatnio europosłem silnie zaangażowanym w problematykę miejską.

Niestety, liście kandydatów Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe, z której z dość dobrym wynikiem kandydował inny członek Oddziału Katowickiego - kol. Arkadiusz Hołda, w śląskim okręgu wyborczym mandaty nie przypadły.

Kol. Marek Plura ostatnio był gościem, a właściwie gospodarzem organizowanego przez Katowicki Oddział TUP 17 lutego br. "Warsztatu urbanistyki" zatytułowanego "Miasto włączające". Moderował on dyskusję na temat, na ile przestrzeń Katowic sprzyja włączeniu społecznemu, na ile jest „demokratyczna”, „solidarna” i „obywatelska”. Wspólnota i włączanie to cechy polityki europejskiej. Wzrost powinien być „włączający”, to znaczy nie może dotyczyć tylko najsilniejszych. Pozostawiając słabszych na uboczu, pozornie idziemy szybciej, ale obniżamy granice wzrostu. Idąc razem – dojdziemy dalej, mimo że być może wolniej. Wskazywał, że idea „włączania” przyświeca Strategii Europa 2020, obecna jest też w niemal wszystkich dokumentach europejskich dotyczących rozwoju miast. A czy obecna jest w naszych miastach? Czy nasze miasta są włączające?kol. Marek Plura w TUP (archibar)

Mamy nadzieję i jednocześnie życzymy Koledze, aby w swej aktywności europosła kontynuował swe zainteresowania problematyką miejską.

Na zdjęciu: kol. Marek Plura na spotkaniu w Katowickim Oddziale TUP w lutym 2014.

 

Kandydaci do Europarlamentu z Oddziału Katowickiego

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Arkadiusz Hołda i Marek PluraDwóch Kolegów, członków Oddziału Katowickiego, kandyduje w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Marek Plura (44 lata - PO), poseł na Sejm, niepełnosprawny, z wykształcenia pedagog, w działalności społecznej zajmujący się m.in. usuwaniem barier dla osób niepełnosprawnych w życiu miast. To właśnie sprawiło, że związał się z naszym Towarzystwem, zostając członkiem Oddziału Katowickiego - mieszka w Katowicach. Znany jest też z konsekwentnego używania "języka śląskiego" w swej działalności: "My Ślōnzŏki potrzebujymy Ojrŏpã, coby sie ô nŏs upōmniyła" - to jego slogan wyborczy. Chociaż na ostatnim spotkaniu Oddziału w katowickim archibarze (17 lutego 2014), wykazywał się raczej piękną polszczyzną.

Arkadiusz Hołda (55 lat - PSL) z wykształcenia architekt, to jeden z największych śląskich deweloperów, a jednocześnie założyciel cenionej Wyższej Szkoły Technicznej - pierwszej niepublicznej uczelni kształcącej urbanistów i architektów w naszym regionie. Jest też twórcą Telewizji Silesia (TVS), która w ramach porozumienia z TUP przygotowuje projekt kanału tematycznego poświęconego funkcjonowaniu i zarządzaniu rozwojem miast - robocza nazwa TVurbi.

To chyba znak czasu, pokazujący szerszy kontekst zainteresowań i pól działania naszych członków. Polityka przestrzenna ma wiele wymiarów, a ten europejski może mieć rosnące znaczenie. Warto więc odnotować ten przejaw aktywności społecznej i politycznej, zwłaszcza iż w obu przypadkach jest on konsekwencją wcześniejszych dokonań i obranej drogi zawodowej. Kolegom życzymy powodzenia w wyborach! Mamy jednocześnie nadzieję, że ewentualny sukces nie przeszkodzi im w aktywności członkowskiej TUP.

 


Page 6 of 23

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie