Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Oddział Katowice

VII seminarium "Szkoły Urbanistyki"

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Oddział TUP w Katowicach zaprasza na spotkanie z reżyserem i senatorem Kazimierzem Kutzem - w poniedziałek 22-go kwietnia o godzinie 17:00 w lokalu Oddziału przy ul. Dyrekcyjnej 9. Tematem głównym będzie katowicki rynek w platanach. Wizję reżysera podejmą urbaniści.

 

VII Międzynarodowa Konferencja "Miasto 2013 - Zarządzanie miastem"

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

„Szanowni Państwo,

już po raz siódmy rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej konferencji «Miasto 2013 – Zarządzanie miastem».

Tegoroczne spotkanie w Katowicach będzie przebiegać w atmosferze gorących dyskusji nad polityką miejską w Polsce i środkami europejskimi niezbędnymi do jej realizacji w następnych latach.

Już w trakcie poprzednich konferencji omawialiśmy przyszłość europejskiej i polskiej polityki miejskiej. Obecnie jesteśmy świadkami rosnącego znaczenia wymiaru miejskiego europejskiej polityki spójności. Dyrekcja Regionalna ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej poszerzyła swoją nazwę o «Politykę Miejską», a w Polsce Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przejęło odpowiedzialność za politykę miejską. Fakty te, potwierdzają zasadność prezentowanych na naszych konferencjach, starań o wzmocnienie znaczenia problematyki miejskiej w polityce spójności.

Program Konferencji Miasto 2013 tradycyjnie już przewiduje prezentację najnowszych światowych trendów w planowaniu miast, a także debatę nad systemem wdrażania wymiaru miejskiego polityki spójności w latach 2014-2020.

Zapraszamy przedstawicieli samorządów, środowiska naukowe, ekonomistów, socjologów miasta, urbanistów, architektów, specjalizujących się w problematyce miejskiej do Katowic 18 i 19 kwietnia 2013.

Do zobaczenia na naszej konferencji.

Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego”

 

Read more...
 

Q urbanistyce społecznej w Rybniku

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W piątek 7 grudnia 2012 o godz. 17.00 w Rybniku, w auli Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Rudzkiej odbędzie się publiczna debata na temat przebudowy ciągu ulic Powstańców i Sobieskiego. Temat ten był w ostatnich latach przedmiotem aktywnych działań Towarzystwa Urbanistów Polskich, nakierowanych na uspołecznienie planowania. Kilka tygodni temu wokół dalszych losów podupadłego deptaku rozgorzała w Rybniku gorąca dyskusja. Wszystko za sprawą przedstawionej przez władze lokalne koncepcji gruntownej przebudowy tej części miasta. Na spotkaniu będzie można miedzy innymi przyjrzeć się wzbudzającemu wiele kontrowersji projektowi.

Organizatorami dyskusji są Katowicki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku. Główną częścią piątkowego spotkania będzie dyskusja na temat dalszych losów deptaka oraz pomysłów i oczekiwań mieszkańców odnośnie tego miejsca. Chcemy oddać głos mieszkańcom, bo to im ma służyć ta ulica. To kolejny krok, by przekonać mieszkańców i władze do realnego dialogu.

Read more...
 

Nasza Przestrzeń: Debaty

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich w Katowicach jest jednym ze współorganizatorów cyklu debat pod wspólnym tytułem: „Nasza Przestrzeń”. Dotychczas odbyły się dwa spotkania: „Rynek” i „Lokalne na kulturę”. Zapraszamy teraz na dwa kolejne: „Dworzec” (czwartek, 22 listopada, godz. 17:00, księgarnia „Zła Buka” w Rondzie Sztuki w Katowicach, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1) i „Nasze Pieniądze” (poniedziałek, 26 listopada, godz. 18:00, KATO-bar w Katowicach, ul. Mariacka 13).


Pretekstem do podjęcia tematu zrekonstruowanego budynku katowickiego dworca, jego historii oraz znaczenia w mieście jest wydanie książki Alicji Gzowskiej "Szesnaście żelbetowych kwiatów”. Wzbudziło to w nas potrzebę przegadania sensu wyburzenia i rekonstrukcji, nowego kształtu obiektu oraz jego związków z otoczeniem. Chcemy zastanowić się nad kilkoma problemami: czym jest dworzec dla (śródmieścia) Katowic? czy powinien być bramą do miasta i nosić ciągle piętno roli wizytówki, a może przeciwnie - wystarczą nam jedynie perony i kasy biletowe? co dzieje się w sytuacja przesunięcia akcentu z funkcji komunikacyjnej w stronę handlu? co mieszkańcy i użytkownicy centrum miasta wtedy tracą, a co zyskują? Porozmawiamy także o tym budynku, którego już nie ma, jakie wrażenie robił na mieszkańcach Katowic oraz czy został zrealizowany w zaplanowanym kształcie.

Read more...
 

Wizyta u kol. Michała Rościszewskiego

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Wiosną tego roku kol. Michał Rościszewski zaproponował urządzenie pierwszego powakacyjnego spotkania Klubu Seniora Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Katowicach, w jego siedzibie, w Dolinie Będkowskiej. Niejednokrotnie opowiadał o budowie, a ściślej – odbudowie gniazda rodzinnego i kolejnych jej postępach. Byliśmy ciekawi samego dworu jak i Doliny Będkowskiej.

Read more...
 


Page 7 of 23

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie