Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Oddział Katowice

Przemiany praktyki planistycznej - seminarium

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Katowicki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich wspólnie z Oddziałem Warszawskim oraz Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, Katedrą Samorządu Terytorialnego i Gospodarki Lokalnej SGH i Mazowieckim Biurem Planowania Regionalnego zorganizowało seminarium pt.: Kierunki przemian praktyki planistycznej i otoczenia prawno-organizacyjnego. Seminarium odbyło się w dniu 18 czerwca (poniedziałek) 2012 roku w siedzibie TUP Katowice (ul. Dyrekcyjna 9).

Przeprowadzono je w ramach cyklu seminariów poświęconych planowaniu rozwoju w obszarach metropolitalnych.  Tytuł cyklu – Zrównoważony metabolizm miejski w planowaniu przestrzennym podkreśla aspekt racjonalizacji wykorzystania energii i innych zasobów w procesach rozwoju. Celem seminarium jest też pokazanie rozwoju metodologii planistycznej, wiążącej zagadnienia strategicznego planowania rozwoju z planowaniem przestrzennym – tzw. „terytorializacji” polityki rozwoju. Gościem spotkania był dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, prof. Zbigniew Strzelecki.

Read more...
 

Śląskie "najlepsze przestrzenie"

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Do finału, organizowanego przez Zarząd Główny TUP, konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w roku 2012 zakwalifikowano 20 prac, z czego aż 7 z województwa śląskiego. Są to następujące realizacje:

- Cieszyn - zagospodarowanie Góry Zamkowej i Podzamcza;

- Kłobuck - Rynek im. Jana Pawła II wraz z przyległym otoczeniem;

- Koziegłowy - zagospodarowanie terenu rekreacji rodzinnej;

- Ornontowice - rewitalizacja zabytkowego parku gminnego;

- Szczyrk - Plac Centrum;

- Ślemień - Rynek;

- Tychy - Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany.

To niewątpliwy sukces władz tych miejscowości oraz autorów projektów. Ale też zapewne wynik regionalnego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną, prowadzonego przez Urząd Marszałkowski z inicjatywy TUP od wielu lat. Stale doskonalona formuła tej współpracy zaczyna przynosić efekty - zauważalne w skali kraju.

Read more...
 

Nowe władze Oddziału Katowickiego

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Walne Zebranie Oddziału Katowickiego w dniu 19 maja 2012 roku dokonało wyboru nowych władz Towarzystwa w regionie.

Prezesem Oddziału został ponownie kol. Maciej Borsa.

W skład Zarządu Oddziału weszli koledzy: Bogdan Chaber, Paweł Jaworski, Szymon Opania, Łukasz Pomykoł, Michał Stangel, Grzegorz Wieniewski.

Komisję Rewizyjną tworzą kol.kol.: Bogusław Bogacz, Halina Mierzejewska, Andrzej Ptaszkiewicz, Jolanta Trojan-Kraszewska.

Na listę delegatów na Walny Zjazd TUP wybrano kol.kol.: Maciej Borsa, Bogdan Chaber, Anna Dołhun, Jan Gregorowicz, Paweł Jaworski, Tadeusz Kmieć, Barbara Knapik, Łukasz Pomykoł, Piotr Trybuś, przy czym kol. Tadeusz Kmieć został wskazany jako przedstawiciel Oddziału z Zarządzie Głównym TUP.

Read more...
 

Warsztaty "Którędy do miasta?" w Rzeszowie

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W dniach od 11 do 14 maja 2012 roku odbyły się w Rzeszowie studenckie warsztaty projektowe pod hasłem Którędy do miasta?, stanowiące element Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Wpisane były w cykl wykładów, projekcji filmów o miastach i urbanistyce, wystaw oraz koncertów, których większość miała miejsce na terenie dawnej fabryki Zelmer. W jednej z hal wydzielono ponadto obszar dla dzieci, które mogły swobodnie eksperymentować z przestrzenią.

CEL WARSZTATÓW

Istotą warsztatów będzie stworzenie autorskich koncepcji zagospodarowania i przebudowy wybranych fragmentów miasta, które mają szansę stać się katalizatorem pozytywnych zmian w przestrzeni Rzeszowa. Nie bez powodu zadajemy pytanie „Którędy do miasta?” Chcemy podążać w kierunku idealnego zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Poszukujemy sposobu myślenia o wizji tego miasta w celu stworzenia koncepcji projektu zagospodarowania przestrzeni według współczesnych trendów z równoczesnym uwzględnieniem istniejącej architektury. Miasta na całym świecie przywiązują coraz większą wagę do umiejętnego planowania przestrzennego. Przestrzeń miejska rozważnie i konsekwentnie zaprojektowana tworzy harmonijny klimat i wizerunek miasta. Cały projekt ma pobudzić młodych ludzi do kreatywnego myślenia oraz sprowokować do twórczej rywalizacji.

źródło: http://festiwalprzestrzeni.pl/

Read more...
 

Stary Dworzec Katovvice

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Grupa Napraw Sobie Miasto zorganizowała w piątek 18 maja 2012 roku w archibarze (Galerii Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9) na spotkanie poświęcone przestrzeniom publicznym Katowic, a szczególnie walorom starego dworca kolejowego. W spotkaniu wzięli udział historycy sztuki (prof. Irma Kozina - niestrudzony obrońca dziedzictwa urbanistycznego i architektonicznego Katowic), plastycy, architekci i urbaniści (w tym prezes Oddziału Katowickiego TUP - Maciej Borsa). Spotkanie poprowadził red. Przemysław Jedlecki z Gazety Wyborczej. Organizator - Aleksander Krajewski, grupa Napraw Sobie Miasto.

Po zakończeniu spotkania zaproszono na otwarcie bram Starego Dworca.
https://www.facebook.com/events/112859422179542/

Sztukę użytkową, przestrzeń publiczną i tradycję pozornie łączy niewiele. W rzeczywistości jednak z każdą z nich spotykamy się codziennie, dotykamy jej, widzimy ją, czujemy. Sztuka użytkowa tworzy przestrzeń publiczną i pozwala się z nią utożsamić. Ławka, śmietnik, latarnia... Każdy z tych miejskich drobiazgów był wytworem ludzkiej myśli i rzemiosła. Był manifestem swoich czasów. Ci bezimienni twórcy, stojący w cieniu wielkiej architektury, polityki i gospodarki mieli i mają do dziś ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Dzisiaj, gdy na krótką chwilę przywracamy miastu Stary Dworzec, pragniemy zaprosić do rozmowy o miejskim dizajnie, małej architekturze i problemach przestrzeni publicznej Katowic.

Read more...
 


Page 9 of 23

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie