Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Warszawie
Oddział Warszawa

Uwagi Zarządu Oddziału Warszawskiego TUP do Założeń do nowego Studium

Email Drukuj PDF

Uwagi Zarządu Oddziału Warszawskiego TUP do Założeń do nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy

 

Przystąpienie do pozaustawowych (a raczej - ponadustawowych) konsultacji dotyczących nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy (Studium) na pewno będzie dobrze służyć popularyzacji problematyki kształtowania rozwoju przestrzennego. Nadanie Raportom i Założeniom do Studium przystępnej formy prezentacyjnej pomoże wielu osobom, do tej pory nie zainteresowanych tą problematyką, lepiej zrozumieć wyzwania i dylematy jakie stają przed sporządzającymi Studium. Może jedynie budzić pewne wątpliwości zamieszczenie w prezentacjach wielu deklaracji, które wykraczają poza możliwości sprawcze Studium (a może nawet poza możliwości sprawcze samorządu terytorialnego). Nie spełnienie prezentowanych Założeń w pełnym zakresie i w wyobrażalnym czasie może, u bardziej uważnego ich czytelnika, budzić uczucie rozczarowania.

Więcej…
 

Pożegnanie dr. Tomasza Wołowskiego

Email Drukuj PDF

Z żalem żegnamy zmarłego 13 lipca 2021 r naszego kolegę

ŚP

dr. Tomasza Wołowskiego

Tomasz Wołowski urodził się w 1928 roku w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej należał do "Szarych Szeregów"; walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwesytecie Jagielońskim, a także zagranicą. Z wykształcenia był socjologiem, teologiem i ekonomistą. Jego zainteresowania zawodowe koncentrowały się na zagadnieniach gospodarki energetycznej oraz regionalnych powiązaniach infrastrukturalnych. Był związany z zespołem prof. Czesława Mejro w Instytucie Techniki Cieplnej. W latach 70. pracował w Instytucie Kształtowania Środowiska, w kierowanym przez Krystyna Olszewskiego zespole koordynacyjno-badawczym Aglomeracji Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Współtworzył w IKŚ "Solidarność" i aktywnie uczestniczył w pracach związku.

Do Towarzystwa Urbanistów Polskich wstąpił w 1976 roku. W latach 1996 -2006 sprawował różne funkcje we władzach oddziału TUP w Warszawie; w późniejszych latach aktywnie uczestniczył w spotkaniach Klubu Seniora TUP.

Zapamiętamy śp. Tomasza Wołowskiego jako kolegę o oryginalnej osobowości, szerokich horyzontach myślowych i ?renesansowej? wiedzy, a jednocześnie jako osobę obdarzającą innych zawsze przyjaznym uśmiechem.

W imieniu koleżanek i kolegów z oddziału warszawskiego TUP - Jacek Drewnowski, Bartłomiej Kolipiński, Andrzej Lubiatowski

 

Pozaustawowe konsultacje założeń do Studium - prace nad stanowiskiem Zarządu OW TUP

Email Drukuj PDF

W związku pracami nad nowym studium dla Warszawy oraz z emailem pani Marleny Happach Architekt Miasta - zacytowanym poniżej, Zarząd Oddziału Warszawskiego pracuje nad stanowiskiem.

Prezentacja założeń do studium:  JAKIE ZAŁOŻENIA DLA NOWEGO STUDIUM.pdf

Szanowni Państwo,

W 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad nową konstytucją przestrzenną Warszawy  ? studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Do tej pory planiści pracujący nad tym dokumentem zebrali ogromną wiedzę o mieście i jego mieszkańcach na podstawie licznych badań i analiz.  W oparciu o tę  wiedzę  sformułowano wyzwania stojące przed władzami miasta w przyszłości, planistami i wszystkimi mieszkańcami, a także opracowano założenia do projektu nowego dokumentu Studium. Wszystkie te informacje w postaci raportów tematycznych  dostępne są pod linkiem: https://pliki.um.warszawa.pl/index.php/s/wAZfJdoGXGYgoNL. Chętnie poznalibyśmy Państwa opinię na temat wyników dotychczasowych prac. Opinie i spostrzeżenia prosimy przesyłać do 31 lipca br. na adres e-mail Biura Architektury i Planowania Przestrzennego:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Jednocześnie informuję, że trwają obecnie konsultacje z mieszkańcami, którym także prezentowano wyniki dotychczasowych prac. Zachęcamy do odwiedzenia wystaw  w pawilonie Zodiak, która towarzyszy konsultacjom. Informacje na temat tych konsultacji są dostępne pod linkiem: http://architektura.um.warszawa.pl/content/robimy-studium-raport-z-planowania-warszawy-wystawa-i-konsultacje-spo%C5%82eczne-206-3107-termin-

Z poważaniem

Marlena Happach

 

Nabór na dwa stanowiska urzędnicze w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia

Email Drukuj PDF

W załączeniu informacja o naborze na dwa stanowiska urzędnicze w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia- Szczegóły ogłoszenia znajdują się w załączonej INFORMACJI

 

Konsultacje założeń nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta

Email Drukuj PDF

arch. Grzegorz A. BUCZEK Warszawa,                                      dnia 9 stycznia 2019 r./10 czerwca 2021 r.

 

Konsultacje założeń nowego Studium
uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Miasta stołecznego Warszawy

- głos w dyskusji

W związku z Ogłoszeniem Prezydent m. st. Warszawy z dnia 13 września 2018 r. o przystąpieniu do sporządzania Studium uikzp m. st. Warszawy (...) złożyłem poniższe Wnioski, do uwzględnienia w nowym Studium, a obecnie je ponawiam (ze skrótami i aktualizacjami) jako głos w dyskusji nad założeniami do nowego Studium, udostępnionymi do konsultacji społecznych w czerwcu br.

 

Więcej…
 

Pożegnanie Gabriela Rekwirowicza

Email Drukuj PDF

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 29 kwietnia 2021 r. zmarł

Gabriel Rekwirowicz

architekt i urbanista warszawski

wieloletni członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z 1950 r.,

współtwórca nagrodzonych koncepcji zagospodarowania przestrzennego centrum Pragi (1958) oraz dzielnicy Bródno (1961), współautor osiedla "Panieńska" na Pradze.

Gabriel Rekwirowicz, urodzony 31 października 1924 r., w czasie II wolny światowej żołnierz Armii Krajowej,

był synem Tadeusza Rekwirowicza, autora wielu budowli w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Najlepsza architektura Warszawy. Zaproszenie na galę konkursu

Email Drukuj PDF

Kto i za co dostanie nagrodę w  konkursie na najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia? Dowiemy się już w ten wtorek, 25 maja o godzinie 15.00 na gali online.

Zapraszamy na finał 7. Edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wybierane zostaną najlepsze realizacje spośród 18, które nominowano do nagrody.

Zobaczą Państwo piękne budynki i przestrzenie publiczne Warszawy otwarte w 2020 roku. Zostały zaprojektowane z myślą o łatwej dostępności dla wszystkich i zmianach klimatu. Poznamy zwycięzców, którzy dostaną nagrody za swoje realizacje oraz najlepsze wydarzenie architektoniczne, a także inwestorów i architektów.

Na transmisję online zaprasza Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Link: https://www.facebook.com/nagrodaarchitektoniczna/live/

Zdjęcia nominowanych znajdziecie Państwo tu: https://we.tl/t-kBKeZqkHJS

Więcej…
 


Strona 1 z 25

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie